Vydáno: 6.6.2013
Prague Biennale

Prague Biennale 6 vyjíždí ze stanice

    Praha 6. června 2013 – Výstava mezinárodního současného umění Prague Biennale se dnes otevřela veřejnosti. V prostorách národní kulturní památky Nákladové nádraží Žižkov jsou k vidění díla sedmdesáti umělců z celého světa. Hlavními organizátory výstavy jsou vydavatelé prestižního periodika Flash Art Helena Kontová a Giancarlo Politi. Letos se s nimi na přípravě události kurátorsky podílel i jejich dlouholetý spolupracovník a dopisovatel Flash Artu z New Yorku Nicola Trezzi. Na šestém ročníku nízkorozpočtového Prague Biennale a třetím pokračování Prague Biennale Photo společně dali prostor umělcům, jejichž tvorbu považují za přínosnou a hodnou mezinárodního zviditelnění.

    „Tématicky se i letos zaměřujeme nejvíce na malbu a její přesahy, na české a slovenské aktuální umění a na abstraktní tendence ve fotografii,“ vypočítává Helena Kontová. „Vybrali jsme díla, která mají schopnost komunikovat s náročnými odborníky, i se širším publikem. Přehlídka zde není jenom pro zasvěcené, ale má velký potenciál oslovit širokou veřejnost,“ dodává.

    Na Nákladovém nádraží se prezentují také rozsáhlá umělecká díla vytvořená specificky pro tento kulturní prostor. Například jde o instalaci milánského umělce Alberta Garuttiho, která je vytvořená z vláken dlouhých přesně 824 km. Umělec takto spočítal vzdálenost mezi jeho milánským studiem a prostorem Nákladového nádraží. Mezi dalšími významnými vystavujícími jsou například americký umělec, teoretik malby a pedagog z prestižní Yaleovy univerzity Peter Halley, americký umělec íránského původu Ali Banisadr, Lee Seung Taek z Koreje, Bruno Munari z Itálie, Entang Wiharsa z Indonésie, či John Henderson z USA.

    „Žižkov je mimořádná čtvrť, centrum i periferie zároveň. Prolíná se tu malebné s monumentálním, ospalé s radikálním, vysoké s nízkým. Žižkov je přehlídkou pestrého života, Prague Biennale zprostředkovává pestrou přehlídku umělecké tvorby. To k sobě patří,“ říká Matěj Stropnický, zástupce starostky Městské části Praha 3. „I sám prostor Nákladového nádraží, který se ve spolupráci s Českými drahami snažíme oživit, je právě takový: vypadá omšele, ale těžko hledat účelnější. A právě výstava jako Prague Biennale k nám naproudí lidi, zájem, kvalitu, současnost, kvas. A to jsme chtěli.“

    Záštitu výstavě, která potrvá až do poloviny září, udělila ministryně kultury Alena Hanáková. Významnou podporu poskytl i Magistrát hl. m. Prahy, Ministerstvo kultury ČR a Městská část Praha 3. České dráhy jako vlastník připravily pro účely výstavy objekt funkcionalistického nádraží z roku 1936 z pera architektů Karla Caivase a Vladimíra Weisse. Sponzorsky přispěla také Nadace pojišťovny Generali.

Kontakt: