Vydáno: 3.1.2008
EKOLAMP

Recyklace vánočního osvětlení

    Praha 3. ledna 2008 – Dnes začalo odstrojování vánočního stromu na pražském Staroměstské náměstí. Mezi dalšími dekoracemi, které během uplynulého měsíce dotvářely sváteční atmosféru vánočních trhů na Starém Městě, byly i desítky tisíc různých ozdobných osvětlení. Ta, která již nelze znovu využít, odvezla společnost EKOLAMP k ekologické recyklaci.

    „Letošní vánoční trhy byly pro nás příležitostí obrátit se s výzvou k šetrnému přístupu k životnímu prostředí i na běžné spotřebitele,“ říká Andrew Brookie, jednatel společnosti EKOLAMP, která v Česku provozuje systém zpětného odběru světelných zdrojů. V prosinci byla zahájena informační kampaň zaměřená na domácnosti a problematiku recyklace osvětlení - zejména úsporných zářivek. „Češi už se naučili třídit papír či plasty, ale často nevědí, jak naložit se starou úspornou zářivkou,“ vysvětluje Brookie. Řada Pražanů proto využila příležitosti přinést je do čtrnácti speciálních kontejnerů umístěných v prostorách vánočních trhů. Zářivky obsahují malé množství rtuti, která se při rozbití uvolňuje do okolí, a může poškodit nejen životní prostředí, ale i lidské zdraví. Již jen proto by mělo být pro každého samozřejmostí odevzdat nepotřebnou zářivku k ekologické recyklaci.

    Společnost EKOLAMP byla ekologickým partnerem osvětlení vánočního stromu na Staroměstském náměstí. Za více než dva roky své existence sesbírala k recyklaci více než 1500 tun zářivek a jiných světelných zdrojů a svítidel. V tomto roce chystá pro Pražany speciální pilotní projekt sběru úsporných zářivek.

Kontakt: