Vydáno: 20.6.1999
CME

Železné nervy českých internetových „hackerů“

  Praha 20. června 1999 - Názorový souboj české internetové veřejnosti na dění kolem nejúspěšnější české komerční televize vyvrcholil tento víkend dalším útokem českých „hackerů“ na oficiální internetovou stránku ČNTS na adrese www.cnts.cz. Po jejich zásahu „zvítězila“ v on-line hlasování o zdánlivé roli Vladimíra Železného v současně probíhající kauze TV NOVA jednoznačně položka „dokonalý manipulátor“ s celkovým počtem 31 055 hlasů. „Příklad hodný následování“ získal 11 194 hlasy, „spolehlivý partner“ 8 778 hlasů a „poctivý podnikatel“ 7 698 hlasů. V kategorii „budoucí politická hvězda“ hlasovalo 66 účastníků ankety. K položce „ochránce české televizní kultury“ se kladně vyjádřilo 25 hlasujících. V jeden měsíc a čtyři dny trvající internetové anketě se podle stavu elektronických počítadel zúčastnilo 58 816 hlasujících.

  „Anketu jsme zřídili spíše pro pobavení brouzdalů na internetu,“ uvedl Alexander Lichý, autor designu stránky. „Nikdo neočekával, že se stane předmětem útoku hackerů s tak vyhraněným názorem. Zatímco před čtrnácti dny někdo ‚hlasoval’ v kategoriích poctivý podnikatel, spolehlivý partner a příklad hodný k následování, hacker z tohoto víkendu měl opačný názor,“ dodal Lichý. Podle jeho vyjádření je však útok na jakékoliv internetové stránky závažným prohřeškem. „Známe již adresy počítačů, ze kterých k útokům došlo. Odtud již není daleko ke konkrétním osobám,“ uzavřel Lichý.

  Minulý pátek společnost ČNTS oznámila, že z dostupných dokladů vyplývá, že Vladimír Železný není právoplatným společníkem ve společnosti CET 21. V reakci na prohlášení Heleny Havlíkové, mluvčí Rady ČR pro rozhlasové a televizní vysílání o tom, že „zpracování nemělo (některé) formálně právní náležitosti, které správní řád ukládá, ... například poučení o odvolání“, poukázali právní zástupci ČNTS na skutečnost, že může jít nejen o vadný správní akt, ale dokonce o akt nulitní. Odvolávají se přitom na učebnici správního práva, jejímž autorem je Prof. JUDr. Dušan Hendrych, CSc., vedoucí katedry správního práva PFUK. Ten v ní tvrdí, že od vadných správních aktů je zapotřebí odlišit případ nulity, tedy jejich neexistence. Ta je mimo jiné způsobena absolutním nedostatkem formy projevu vykonavatele veřejné správy. Podle Hendrychovy učebnice tak může být příkladem toliko ústní vydání aktu, kde tato možnost nevyplývá ze zákona. Může to být ale i nedostatek formy předepsaného dokumentu, jestliže akt podobu takového dokumentu nemá.

  Na základě stanoviska Rady, kterým sama chyby přiznává, a výkladu právníků je generální ředitel ČNTS Jan Vávra přesvědčen, že Železný společníkem CET 21 vůbec není a že svým vystupováním za CET 21 jen mate odbornou i laickou veřejnost.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Michal Donath
  Tel.: 02/2421 1220
  Fax: 02/2421 1620

Soubory ke stažení:

Document Icon hacker1.doc