Vydáno: 18.1.2001
Wintherhur penzijní fond

Vojenské penzijní připojištění po švýcarsku

  Praha 18. ledna 2001 – V minulých dnech byla dokončena dosud největší finanční transakce na českém trhu penzijních fondů. Švýcarská společnost Winterthur, součást finanční skupiny Credit Suisse Group, se prostřednictvím dceřinné společnosti Winterthur Leben AG se sídlem v Curychu stala nákupem 93 % akcií za částku v řádu 70 milionů dolarů majoritním akcionářem Vojenského otevřeného penzijního fondu (VOPF). Zbylých 7 % je v držení deseti drobných akcionářů, kterým Winterthur nabízí odkup akcií za stejných podmínek. Winterthur tak bude spravovat v České republice vložené finanční prostředky více než půl milionu účastníků penzijního připojištění.

  „Akvizice je logickou součástí konsolidačního procesu na trhu penzijních fondů v České republice,“ říká Petr Žaluda, generální ředitel společnosti Winterthur, penzijní fond. „VOPF patřil jak z hlediska rozsahu zákazníků, tak z hlediska správy vložených služeb vždy k nejlepším na trhu a jako součást skupiny Winterthur jím rozhodně zůstane,“ dodal Žaluda.

  Na českém trhu penzijních fondů dochází v současné době ke koncentraci, která by ve svém důsledku měla spolu s nedávno kodifikovaným daňovým zvýhodněním životního a penzijního připojištění znamenat vyšší výnosy pro jeho účastníky. Z původních 42 fondů jich zatím zůstalo na trhu 20, po dokončení konsolidace jich zřejmě bude kolem patnácti. Penzijní připojištění umožňuje ukládání volných finančních prostředků jednotlivců i firem s relativně vysokými výnosy a nízkým rizikem znehodnocení investice bez ohledu na vývoj v oblasti státního důchodového pojištění.

  Winterhur, penzijní fond, a.s., je z 85% vlastněn společností Winterthur Leben
  AG a z 15% Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD). Má přibližně 190.000 účastníků a koncem roku spravoval aktiva ve výši 2,79 miliardy korun. Za rok 1999 zhodnotil příspěvky účastníků penzijního připojištění o 6,5%.

  Vojenský otevřený penzijní fond je co do počtu klientů a objemu spravovaného majetku největším penzijním fondem v ČR. K konci roku 1999 činila výše jeho auditovaných aktiv 7,07 miliardy Kč. V současné době spravuje fond prostředky 342.000 účastníků, které za rok 1999 zhodnotil o 6,7 %.  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Michal Donath
  Tel.: 02/2421 1220
  Fax: 02/2421 1620
  GSM: 0602 222 128
  michal_donath@cz.bm.com

Soubory ke stažení:

Document Icon posvyc.doc