Vydáno: 2.6.2003
Prague Biennale

Umění v ulicích Prahy

  Praha 2. června 2003 – První ročník nové mezinárodní výstavy současného umění Prague Biennale zahajují neoficiálně zhruba s měsíčním předstihem čtyři umělecké gigantografie umísťované v těchto dnech na frekventovaná místa v Praze. Na ruzyňském letišti a na příjezdu do centra Prahy od Nuselského mostu bude umístěna představa Mony Lisy pařížského konceptualisty Jeana Pierra Khazema. Další dvě gigantografie na rohu Václavského náměstí a Jindřišské jsou díla světoběžníků Swetlany Hegerové a Plamena Dejanoffa. Organizátoři výstavy hovoří o těchto uměleckých dílech jako o takzvaném „brand-artu“. Mattoni, brand na gigantografiích, je značkou společnosti Karlovarské minerální vody, hlavního sponzora výstavy. Prague Biennale oficiálně začíná ve Veletržním paláci 26. června a potrvá do konce srpna.

  „Zdá se, že dnes už umění bez značek a značky bez umění ani nemohou existovat. Brand-art kreativně doplňuje veřejný prostor a přibližuje tak uměleckou tvorbu i těm, co na výstavy běžně nechodí,“ řekl Giancarlo Politi, organizátor Prague Biennale a vydavatel mezinárodního časopisu o umění Flash Art. „Umění a brand jsou dnes na sebe vázané, navzájem se ovlivňují a prolínají. Reklamní kampaň se tak blíží spíš uměleckému dílu, než že by měla blízko k reklamním technikám,“ dodal Politi.

  Ve Veletržním paláci v Praze se představí tvorba více než dvou stovek umělců z třiceti zemí světa. Podtitul výstavy „Periferie se stávají centrem“ má dokumentovat proces rozkladu velkých mezinárodních center umění ve prospěch dosavadních periferií s bohatou kulturní vitalitou. Právě proto budou na Prague Biennale k vidění například díla autorů z Číny, Afriky či Střední Ameriky.

  Projekt, který dostává výraznou podporu generálního ředitele Národní galerie Milana Knížáka, navrhli tvůrci mezinárodního časopisu o umění Flash Art. Ten se vždy vyznačoval velkou otevřeností vůči všemu novému, perifernímu a undergroundovému v umění. Tak „objevil“ mnoho dnes již významných světových umělců. Časopis existuje ve dvou edicích, v italské a anglicky psané mezinárodní verzi.

  Pozn.: Vybrané gigantografie jsou k dispozici ke stažení na www.dbm.cz v oddíle Médiaservis nebo na vyžádání e-mailem.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Gabriela Svobodová
  GSM: 602 389 166
  E-mail: gabriela_svobodova@cz.bm.com

Soubory ke stažení:

Document Icon Gigantografie.doc Document Icon mona02.gif Document Icon swetlana_1.jpg Document Icon gigan_Svet_8.JPG Document Icon gigan_Svet_2.JPG Document Icon gigan_Svet_3.JPG Document Icon gigan_Svet_4.JPG Document Icon gigan_Svet_6.JPG Document Icon gigan_Svet_7.JPG Document Icon gigan_Svet_1.JPG Document Icon PIC00010.JPG Document Icon PIC00002.JPG Document Icon PIC00003.JPG Document Icon PIC00004.JPG Document Icon PIC00005.JPG Document Icon PIC00006.JPG Document Icon PIC00007.JPG Document Icon PIC00008.JPG Document Icon PIC00009.JPG Document Icon PIC00001.JPG Document Icon Mona_Lisa_jpk.gif