Vydáno: 15.1.2002
CME

Kdo vysílá TV NOVA?

  Praha 15. ledna 2002 – Společnost ČNTS dnes předložila Radě pro rozhlasové a televizní vysílání podnět k zahájení správního řízení se společností CET 21. Opětovná stížnost byla vyvolána zejména obsahem posledního pořadu „Volejte řediteli“ vysílaného v sobotu 12. ledna. Vladimír Železný opakovaně v rozporu se zákonem i dobrým mravem zneužil předmětný pořad k prezentaci osobních problémů a k útokům na jiná média a státní orgány. Navíc i přes výslovnou výzvu RRTV z 11. 12. 2001 věnoval podstatnou část svého pořadu sporu o jeho postavení ve společnosti CET 21 a řízením, která s tím souvisejí.

  „ČNTS nemůže narozdíl od rady nečinně přihlížet, jak Železný beztrestně masíruje veřejné mínění,“ uvedl Jan Vávra, generální ředitel ČNTS. „Radní Štěpánek, který má v RRTV dohled také nad TV NOVA, opět mlčí,“ dodal Vávra. Kromě informací, které do pořadu „Volejte řediteli“ ani podle názoru rady nepatří, napadá podnět především neobjektivnost a nevyváženost informací, které vysílání TV NOVA poskytuje ve vztahu k soudním, správním a trestním řízením, které souvisejí se vzájemnými vztahy a spory CET 21, resp. Vladimíra Železného a dalších osob.

  Společnost CET 21 umožňuje Železnému zneužívání televizního vysílání nebo je přinejmenším trpí, a proto je za obsah tohoto vysílání plně odpovědná. Pokud by tomu tak nebylo, nemá plnou kontrolu nad obsahem vysílání, ve kterém moderátor Železný zneužívá televizní obrazovku k prosazování svých výlučně osobních zájmů. Přitom titulek vysílaný v průběhu pořadu uvádí, že jde o stanovisko společnosti CET 21, která je držitelem licence a provozovatelem vysílání TV NOVA.

  Pokud Železný opravdu vyjadřuje názory provozovatele, které mu CET 21 tlumočí, znamená to, že držitel licence v rozporu se zákonem o vysílání dal souhlas k tomu, aby moderátor pořadu používal televizní vysílání ve prospěch svých osobních zájmů. „Druhou možností může být fakt, že TV NOVA již v současné době není fakticky provozována společností CET 21, ale Vladimírem Železným osobně,“ domnívá se Vávra. „Pak by ovšem musela rada zahájit správní řízení se Železným pro neoprávněné televizní vysílání,“ uzavřel.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Michal Donath
  GSM: 0602 222 128
  michal_donath@cz.bm.com

Soubory ke stažení:

Document Icon volejteradu_cz.doc