Vydáno: 23.11.2000
CME

Železný zřejmě republiku nespasí

  Praha 23. listopadu 2000 – Krajský obchodní soud v Praze včera zamítl v prvoinstančním řízení žalobu společností CET 21 spol. s r. o., a Produkce, a.s., kterou se domáhaly likvidace společnosti ČNTS a ustanovení jednoho z Železného právníků jejím likvidátorem. Kauza vešla do povědomí veřejnosti pod pojmem „Krabice od bot“, když Železný 17. srpna 2000 informoval nejprve Radu ČR pro rozhlasové a televizní vysílání a poté i veřejnost včetně ministerstev zahraničí a financí o tom, že „ČNTS pravděpodobně bude zrušena, arbitráž R. Laudera vůči ČR může brzy skončit“.

  „Železný se opět pokusil udělat ze státních úředníků tajtrlíky,“ prohlásil Jan Vávra, generální ředitel společnosti, která měla být zlikvidována hlavně proto, že CET 21 měl do ČNTS vložit licenci na vysílání TV NOVA. „Nechtěl bych být v kůži těch, kteří Železného zaručeným informacím uvěřili. Je to jen další velká blamáž,“ dodal. Podle Vávry měla účelová prezentace obsahu krabice od bot jen odpoutat pozornost od pravé podstaty sporu.

  Soud se při odůvodnění rozsudku postavil zcela jednoznačně na stanovisko, že řešení obchodních sporů návrhem na likvidaci společnosti protistrany je nemorální. Při řízení totiž vyšlo najevo, že společnost CET 21 se domáhala likvidace ČNTS na základě úkonů, které měla sama učinit v rozporu se zákonem o vysílání tím, že do společnosti ČNTS údajně vložila licenci na vysílání. Vlastní problematikou „krabice od bot“ se soud pro neodůvodněnost žalobního návrhu vůbec nezabýval.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Michal Donath
  Tel.: 02/2421 1220
  Fax: 02/2421 1620
  GSM: 0602 222 128
  michal_donath@cz.bm.com

Soubory ke stažení:

Document Icon blamaz_cz.doc