Vydáno: 25.9.2002
Tiscali

SORU VYZVAL ČESKÝ TELECOM K RESPEKTOVÁNÍ ZÁVAZKŮ K LIBERALIZACI

  Praha, 25. září 2002 – Renato Soru zakladatel, předseda představenstva a výkonný ředitel společosti Tiscali, vyzval na dnešní tiskové konferenci Český Telecom, aby ve všech ohledech respektoval rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) stanovující podmínky pro úplnou liberalizaci přístupu k internetu vytáčeným připojením. Soru přijel do České republiky podpořit snahu alternativních operátorů za prosazení přiměřené ceny účtované Českým Telecomem alternativním operátorům, poskytovatelům internetových služeb i koncovým uživatelům internetu, když předtím úspěšně před Evropskou komisí v Bruselu otevřel problematiku liberalizace širokopásmového přístupu k internetu na celoevropské úrovni.

  „Proč by měl Český Telecom inkasovat téměř 100 % ceny za vytáčené připojení, když je prakticky jen jedním ze tří subjektů, které se na poskytování přístupu podílejí,“ pozastavil se Soru. „Je to jako, kdybyste za výlet z domova do Paříže byli nuceni zaplatit plnou cenu místnímu úřadu, který spravuje pouze cesty, které Vás přivedou od domova k dálnici. Nedává to prostě smysl. Liberalizace hlasových služeb musí jít ruku v ruce s liberalizací přenosu dat,“ dodal Soru.

  „Stejně jako jinde,“ vysvětlil Soru, „se i na českém liberalizovaném telekomunikačním trhu podílejí na poskytování přístupu k internetu koncovým uživatelům tři subjekty: stávající dominantní operátor, alternativní operátoři a poskytovatelé internetových služeb. Každý z nich pokrývá jeden nebo více úseků tohoto hodnotového řetězce. Současná cena za připojení pro koncového zákazníka je tvořena cenou místního hovoru, národního i mezinárodního tranzitu a cenou základních internetových služeb. Nyní si Český Telecom hodlá ponechat téměř celý poplatek a poskytovat pouze místní spojení. Je zcela logické, že cena účtovaná Českým Telecomem nemůže činit celých 100% onoho hodnotového řetězce.“

  „Jako alternativní operátor usilujeme o dosažení dohody s Českým Telecomem o dvou modelech: o modelu ukončení (termination model) a modelu vzniku (origination model) internetového spojení. Takové modely byly přijaty ve všech členských zemích EU a jsou založeny na těchto zásadách regulace telekomunikačního trhu v EU: otevřený a nediskriminační přístup k síti, transparentnost a orientace na minimální náklady. Stejný přístup očekáváme při uzavírání požadované dohody i od České Telecomu, stávajícího dominantního operátora země, která se chystá na vstup do EU a jejíž regulační legislativa se již o zásady EU opírá. V této souvislosti jsme požádali o podporu příslušné české orgány. Bude-li to nutné, jsme připraveni zapojit příslušné orgány i na evropské úrovni,“ uvedl dále Soru.

  „Musíme a budeme hájit své zájmy včetně zájmů českých uživatelů interenetu s vytáčeným připojením,“ uvedl na závěr Renato Soru. Společnost Tiscali již na českém telekomunikačním trhu investovala více než 80 milionů EUR. Podél železničních tratí položila více než 2000 km optických kabelů, které jsou využívány rovněž k zabezpečení provozu na Českých drahách. Přístup k internetu poskytuje statisícům českých uživatelů Právě podíl na českém trhu tvoří důležitou součást hodnotového portfolia společnosti Tiscali jako veřejně obchodované firmy.

  Tiscali S.p.A. je evropskou internetovou společností poskytující přístup k internetu, obsah, obchodní řešení a komunikační služby. K 30. červnu měla společnost Tiscali 7 milionů aktivních uživatelů s celkovou délkou připojení více než 20 miliard minut za první pololetí 2002.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Michal Donath
  GSM: +420 602 222 128
  michal_donath@cz.bm.com

Soubory ke stažení:

Document Icon SORU_Prague_cz.doc