Vydáno: 3.9.2012
BILLA ČR

BILLA má energeticky úsporné obchody

    Praha 3. září 2012 - Společnost BILLA dokončila rekonstrukci čtyřiceti prodejen na energeticky úsporné v celé České republice. Ty momentálně díky více než dvaceti opatřením dosahují až 20% úsporu oproti běžným filiálkám. Prodejny využívají nejen ekologické materiály, ale rovněž moderní energeticky úsporné technologie.

    Cílem společnosti BILLA je snížení celkové spotřeby energie o dalších 50 % v horizontu příštích pěti let. Zatímco všechny nové prodejny budou budovány už jen jako energeticky úsporné, bude společnost BILLA dále pokračovat v přeměně zbývajících téměř 160ti prodejen v ČR na nové energetické standardy. Část projektu bude financována z energetických úspor dosažených na jiných supermarketech.

    "Je pravda, že v Česku hraje v rozhodování zákazníků prim především kvalita a cena produktů," říká Jaroslaw Szczypka, generální ředitel BILLA Česká republika a Slovensko. "V těchto parametrech jsme dnes více než konkurenceschopní. Ze zkušeností mateřské firmy REWE International AG v Rakousku víme, že se stále větší počet zákazníků zajímá i o to, zda je produkt ekologicky vyroben a zda se obchodník také ekologicky chová," tvrdí Szczypka. Dále předpokládá, že ve střednědobém horizontu se každá úspora projeví ve prospěch zákazníka.

    Rekonstruované supermarkety BILLA využívají nejen přírodní materiály, ale jsou ohleduplné k životnímu prostředí i vlastním provozem. V materiálech nahrazuje dřevo kovy a plasty, v odděleních s víny a sušeným ovocem jsou pouze dřevěné regály. Zateplené stěny supermarketů a nové chladící a mrazící vitríny na maso a mražené výrobky se speciálními dveřmi ušetří až 15 % energie. Nejnovějším trendem na cestě k energetickým úsporám je regulace osvětlení dle intenzity venkovního osvitu. V listopadu začne BILLA testovat novou technologii, tepelné čerpadlo nejnovější generace HI-END DAIKIN Conveni Pack. To pak z jednoho zdroje prodejny ochlazuje i vytápí a produkuje chlad i pro chladicí a mrazicí zařízení. V případě že se technologie osvědčí a budou prokázány předpokládané úspory, je plánováno nasazení ve větším měřítku.

Kontakt: