Vydáno: 19.4.1999
CME

Tuneloval Železný televizi NOVA?

  Praha 19. dubna 1999 – Valná hromada České nezávislé televizní společnosti, spol. s r.o. (ČNTS – dodavatel programů pro TV NOVA) dnes odvolala Vladimíra Železného z funkce jednatele a generálního ředitele ČNTS. Stalo se tak kvůli překročení jeho pravomocí a činnostem proti zájmům TV NOVA. Interní šetření prokázalo, že Železný poskytl bez souhlasu společnosti jménem ČNTS neomezenou záruku za závazky akciové společnosti AQS, na kterou z ČNTS převedl veškerá práva v oblasti nákupu televizních programů. Navíc oznámil nejvýznamnějším mezinárodním prodejcům televizních programů, že společnost AQS nahradí ČNTS v oblasti poskytování programových služeb pro televizi NOVA. ČNTS patří z 99 % společnosti Central European Media Enterprises Ltd. (CME), která by tak přes smlouvy uzavřené s Vladimírem Železným přišla o veškeré zisky. V průběhu posledních několika let investovala společnost CME do České republiky více než 75 milionů dolarů.

  „Bez ohledu na další možnou materiální újmu ČNTS a jejích akcionářů oslabil Vladimír Železný poskytnutím neschválené záruky společnosti AQS a převodem zaměstnanců z ČNTS na ni významným způsobem postavení ČNTS,“ uvedl Fred Klinkhammer, prezident a výkonný ředitel CME, který dnes valné hromadě předsedal. Podle Klinkhammera totiž zbavil Železný ČNTS nejdůležitější základní funkce televizní servisní společnosti, kterou je právě nákup televizních programů a filmových práv. „Zdá se však, že smyslem těchto kroků bylo posílení vyjednávací pozice Železným ovládané společnosti CET 21, se kterou ČNTS již po několik měsíců jedná o sloučení,“ vysvětlil Klinkhammer.

  „Takové jednání ze strany Vladimíra Železného jsme nepředpokládali, i když byl současně jednatelem CET 21 i ČNTS,“ prohlásil John Schwallie, vrchní finační ředitel CME. „Naše společnost od něj totiž za 28 milionů dolarů odkoupila před necelými dvěma lety 5,8 procentní podíl v ČNTS. Podmínkou transakce však byla Železným stvrzená dohoda, že bude dodržovat dosavadní podmínky obchodních vztahů mezi CET 21 a ČNTS.“

  „Smyslem právě probíhajících jednání mezi společnostmi ČNTS a CET 21 by mělo být nalezení takového řešení, které uspokojí nejen zájmy obou stran, ale zejména zájmy divácké obce televize NOVA,“ uzavřel Fred Klinkhammer. Bez ohledu na intenzivní snahu společnosti CME nalézt smírné řešení, si ČNTS vyhrazuje právo uplatnit své nároky vůči Vladimíru Železnému právní cestou.


  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Michal Donath
  Tel.: 02/2421 1220
  Fax: 02/2421 1620

Soubory ke stažení:

Document Icon tunel_cz.doc