Vydáno: 13.4.2011
Tesco SW

Náklady na údržbu domu si nyní každý spočítá předem sám

  Výzkum ČVUT podpoří inovace české IT firmy

  Olomouc/Praha 13. dubna 2011 – Olomoucká společnost TESCO SW bude společně s ČVUT rozvíjet informační systém Buildpass, který navrhuje a optimalizuje náklady na obnovu a údržbu objektů po dobu jejich životnosti. Tým vědeckých pracovníků stavební fakulty ČVUT vyvinul sofistikovaný matematický aparát, který provádí kvalifikované odhady nákladů obnovy pro bytové domy, administrativní budovy a inženýrské stavby. Ten se stane součástí informačního systému FaMa+ společnosti TESCO SW. Současně bude v letošním roce spuštěn portál, který umožní on-line využívání systému Buildpass i pro jednodušší stavby. Každý investor si tak již bude moci předem posoudit náklady obnovy na stavbu během jejího celého životního cyklu.

  „Na počátku našeho úsilí byla snaha pomoci veřejné správě s úsporami nákladů na výstavbu a údržbu škol, nemocnic či mostů,“ říká doc. Daniel Macek z Katedry ekonomiky a řízení ve stavebnictví Fakulty stavební ČVUT, který s myšlenkou Buildpassu přišel a vyvinul první verzi softwaru. „Dnes je to dobrý příklad aplikovaného výzkumu, který by mohl státu ušetřit miliardy,“ dodává. Aplikaci lze využít již ve fázi vyhodnocování projektových variant, kdy dalším kritériem při výběru nejlepší varianty jsou předpokládané náklady na obnovu objektu. Na projektu pracovalo od roku 2005 osm odborníků a jde o unikátní řešení ekonomiky staveb i v mezinárodním srovnání.

  „Koncepce aplikace Buildpass vychází ze základních referenčních databází objektů a konstrukčních prvků, které umožní rychle získat cenné výsledky i uživatelům, kteří nejsou v této oblasti odborníky,“ popisuje výhody softwaru Josef Tesařík, ředitel společnosti TESCO SW. Programátoři z TESCO SW plánují rozšířit aplikaci o další funkcionality, zrychlit zpracování velkého množství dat a zjednodušit práci s nimi, aby se vylepšil uživatelský komfort. Každý uživatel si bude moci zvolit míru detailů a modifikovat navržené modely podle vlastního zadání. „Buildpass půjde využít jak na efektivní plánování velkých a rozsáhlých staveb veřejné správy, tak i pro běžné občany pro určení tržní ceny jejich nemovitosti,“ vysvětluje Tesařík. Tato služba bude přístupná odborníkům i laikům také prostřednictvím připravovaného portálu FaMa Services, který jim již v letošním roce nabídne i řadu dalších aplikací pro komplexní správu nemovitostí.

  ČVUT a společnost TESCO SW podepsaly v březnu 2011 smlouvu na prodej licence aplikace Buildpass a další spolupráci. Demoverze s uvedením příkladu panelového domu v Milovicích je pro zájemce přístupná na webové adrese www.buildpass.eu.


  Kontakt:
  Donath Business & Media
  Tomáš Jelínek
  GSM: +420 602 682 607
  tomas.jelinek@dbm.cz


  O společnosti:
  Společnost TESCO SW zahájila svou činnost již v roce 1991 a za 20 let svého působení na trhu získala jedinečné know-how a zkušenosti v oblasti vývoje a implementace informačních systémů a poskytování IT řešení a služeb na míru. Ke klíčovým produktům v současné době patří softwarová řešení pro správu a údržbu majetku, provozně-ekonomické systémy nabízející komplexní přístup k řízení toku informací podniku, informační systémy pro správu projektů, kontaktů, dokumentů a událostí a systémová integrace. Ke speciálním produktům patří monitorovací systémy strukturálních fondů, které představují skupinu integrovaných a datově i technologicky kompatibilních řešení pro podporu řízení projektů spolufinancovaných ze státního rozpočtu a fondů Evropské unie.

Kontakt: