Vydáno: 6.6.1999
CME

Po Železném potopa?

  Praha 6. června 1999 – V souladu s programem schváleným společností CET 21 zařadila do sobotního vysílání Česká nezávislá televizní společnost pořad Volejte řediteli. V něm se v křesle ředitele objevil nově jmenovaný generální ředitel ČNTS Jan Vávra. Společnost CET 21 vysílání několik sekund po jeho zahájení přerušila a nahradila jej titulkem, že jde o pirátské vysílání. Učinila tak, aniž by shlédla obsah pořadu, který přesně dodržel schválený formát, který TV NOVA vždy měla využívat pouze k propagaci vlastní stanice a nikoliv k prosazování mocenských a jiných zájmů majoritního vlastníka licence. S výjimkou šesti sobot, kdy Vladimír Železný již nebyl ve funkci, pořad vždy moderoval generální ředitel ČNTS a mělo tomu tak být i v sobotu. Železný tedy sám porušil vlastní tvrzení, že jde o osobnostní pořad generálního ředitele, poněvadž takovou funkci nemá a v CET 21 je jen jedním z jednatelů.

  „Svým postupem Železný prokázal, že mu vůbec nejde o diváky a dodržování dohodnutých pravidel, ale o to, aby měl neomezený přístup na obrazovku pro prosazování vlastních cílů,“ uvedl v reakci na hrubý Železného zásah do sobotního vysílání Jan Vávra. Hysterická reakce Vladimíra Železného nasvědčuje tomu, že se se svým odvoláním z funkce generálního ředitele ČNTS pro nedodržování smluvních závazků dosud nevyrovnal a že neváhá využít ani krajních prostředků k poškození svého smluvního partnera. Tvrzení Železného, že zásah byl způsoben automaticky bezpečnostním mechanizmem označil Vávra po konzultaci se svým zástupcem pro techniku a produkci Joschim Áarpou za lživou konstrukci. Zásah byl proveden na přímý pokyn Železného přímo na odbavovacím centru Českých radiokomunikací, poněvadž z budovy TV NOVA byl signál řádně předán.

  Je to poprvé, kdy se válka mezi CET 2 1 a ČNTS takhle otevřeně přenesla na bedra loajálních diváků. Zásah CET 21 navíc způsobil významné finanční ztráty. „Železný již zřejmě TV NOVA odepsal a snaží se teď způsobit pod heslem „po mě potopa“ všem co největší ztráty bez ohledu na zklamání diváků,“ uvedl Vávra. Ten také vyjádřil přesvědčení, že se Rada ČR pro rozhlasové a televizní vysílání tímto incidentem bude zabývat.

  V reakci na informace Českého rozhlasu z dnešního dne, podle kterých má údajně Železný od některého z významných českých bankovních domů získat úvěr na vybudování nového technického zázemí pro CET 21, se Vávra podivil, že české banky uvažují o úvěrech, které by Železný mohl místo deklarovaného záměru použít na úhradu svých porušených dosavadních smluvních závazků. Zřízením vlastní servisní organizace by se totiž Železný vystavil nebezpečí, že společnosti CME bude muset uhradit odškodné v řádech stamilionů za porušení smluvních závazků z odprodeje podílů CET 21 ve společnosti ČNTS. Pokud by se navíc jednalo o IPB, pak by tato banka kromě TV Prima mohla získat de facto kontrolu nad dalším držitelem licence na televizní vysílání v České republice. Podle mínění právních zástupců CME mohou obvinění, kterým Železný nyní čelí, spolu s jeho dalšími smluvními závazky ze stávajících smluv významně omezit jeho úvěrovou bonitu.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Michal Donath
  Tel.: 02/2421 1220
  Fax: 02/2421 1620

Soubory ke stažení:

Document Icon vavravol.doc