Vydáno: 6.4.2001
Boeing

L 159 vzbudil zájem velitelů letectev baltských států

  Praha/Vodochody, 6. dubna 2001 – Vojenské delegace z Litvy, Lotyšska a Estonska vedené veliteli vzdušných sil plk. Eduardasem Mažeikisem, pplk. Ojarsem Ivanovsem a plk. Teo Kruunerem v tomto týdnu navštívily Aero Vodochody, aby se seznámily s výrobou lehkých bitevních letounů L 159. Během návštěvy jim byl představen též nový jednomotorový, víceúčelový dopravní letoun Ae270. V rámci návštěvy si velitelé všech tří vzdušných sil vyzkoušeli let v továrním letounu L 159 za doprovodu zkušebního pilota Aera Vodochody Miroslava Schütznera. Byli rovněž seznámeni s avionickým vybavením a možnostmi vyzbrojení letounu.

  „L 159 ALCA je letoun nové generace,“ řekl bezprostředně po přistání plk. Eduardasem Mažeikis. „Udělali jste opravdu velký krok a vyrobili skutečně bojový letoun,“ dodal Eduard Mažeikis.

  Celkem šest letounů L 39 z produkce Aera Vodochody je zařazeno do výzbroje vzdušných sil Litevské republiky, kde jsou využívány nejen k výcviku pilotů, ale i k ochraně vzdušného prostoru. Poslední dva letouny L 39 ZA Litva zakoupila v roce 1998.

  V současné době pokračuje AERO Vodochody v dodávkách letounů L 159 pro Vzdušné síly Armády České republiky. Letecká základna v Čáslavi obdržela 12 letounů z celkového počtu 72 a další jsou ve stadiu posledních příprav na předání vojenským letcům, kteří v minulých dnech zahájili cvičné lety na těchto špičkových lehkých bitevních letounech.

  K dispozici jsou i fotografie z události.


  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Josef Vacl
  Tel.: 02/2421 1220
  Fax: 02/2421 1620
  E-mail: josef_vacl@cz.bm.com

Soubory ke stažení:

Document Icon baltics.doc