Vydáno: 8.11.1999
CME

Inzerát upozorňuje na možná rizika

  Praha/Washington 8. listopadu 1999 – Na žádost svých akcionářů dnes umístila společnost Central European Media Enterprises Ltd. (CME) do amerických deníků „The New York Times“ a „The Washington Post“ celostránkové inzeráty. V textu je obsažena výzva k mezinárodním finančním kruhům, aby dobře zvážily své eventuální investice do České republiky.

  Inzerát popisuje nedávné zkušenosti společnosti CME v České republice, kdy její investice do této nejúspěšnější české celoplošné televizní stanice byla v rozporu s uzavřenými dohodami i platnými zákony znehodnocena jejím českým partnerem za pomoci Rady ČR pro rozhlasové a televizní vysílání, která je státním regulačním orgánem. V textu inzerátu je doslova uvedeno, že „obchodní, regulační a právní postupy v České republice významně zaostávají za mezinárodními standardy.“

  Úplný text inzerátu je přiložen k této tiskové zprávě v původním znění.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Michal Donath
  Tel.: 02/2421 1220
  Fax: 02/2421 1620

  Příloha

  THINK TWICE BEFORE YOU INVEST IN THE CZECH REPUBLIC


  This may seem like a time of exciting opportunities for investment in the Czech Republic. For example, the Czech government is in the process of selling its interests in certain banks and, in the near future, intends to privatize its interest in a national cellular phone company.

  However, if our recent experience as principal investor in the Czech Republic’s most successful broadcasting company is any indication, Czech business, regulatory and legal practices fall woefully short of international standards. Before making a significant investment in the Czech Republic, you may want to consider this cautionary tale:  The U.S. Ambassador to Prague has said that a just and speedy solution to this dispute would send a strong signal to foreign investors that the Czech Republic has an environment conducive to foreign investment. And leading U.S. Congressmen have rightly called for hearings into the Czech government’s conduct. But, so far, the Czech government has failed to act.

  Until this matter is resolved, we urge the international financial community to think twice before investing in the Czech Republic. Otherwise, you too could be left to “twist in the wind.”


  Central European Media Enterprises Ltd.

Soubory ke stažení:

Document Icon think_cz.doc