Vydáno: 16.2.2010
DBM

Nejhůř už bylo, teď ale hrozí osobní bankroty

    Praha 16. února 2010 – Dna krize bylo dosaženo již vloni, ale počty osobních bankrotů letos porostou. Takový je názor většiny respondentů průzkumu názorů na očekávaný vývoj české i světové ekonomiky. Elektronického průzkumu se zúčastnilo celkem 347 respondentů z 886 oslovených z řad členů a kandidátů CFA (Chartered Financial Analyst), vedoucích pracovníků zemských ředitelství OVB Allfinanz, významných manažerů a ekonomických novinářů. Otázky se týkaly hodnocení ekonomické krize a jejích dopadů na odvětví i regiony, očekávaného vývoje klíčových parametrů české ekonomiky v letošním roce (včetně výsledku voleb), přijetí eura a dále také osobních bankrotů, zadlužení domácností či důchodové reformy.

    „Mezi respondenty zjevně převládá názor, že dna krize již bylo dosaženo,“ říká Jan Herzmann, Managing Partner společnosti Factum Invenio. „Největšími optimisty v tomto ohledu jsou narozdíl od loňského průzkumu členové a kandidáti Czech CFA Society,“ dodal Herzmann. Poukázal rovněž na to, že v oblasti ekonomiky domácností 70 procent respondentů očekává, že se významně, nebo dokonce dramaticky zvýší počty osobních bankrotů.

    Průzkum provedly, obdobně jako vloni, agentury Donath-Burson-Marsteller (DBM) a Factum Invenio (FI) v rámci příprav na Forecasting Dinner 2010. Jde o prestižní výroční setkání členů Czech CFA Society, sdružující certifikované finanční analytiky, s předními domácími a zahraničními ekonomy. Letošní, již osmý, ročník Forecasting Dinner se opět koná pod záštitou guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy 18. února v Kongresovém centru ČNB. Generálním partnerem Czech CFA Society i celé akce je společnost OVB Allfinanz.

    Za velmi zajímavou lze označit míru názorové shody odborníků z řad významných osobností české ekonomiky, manažerů a ekonomických novinářů s postoji respondentů z finančně poradenského byznysu orientovaného výhradně na osobní finance klientů OVB. „S výjimkou o poznání optimističtějšího odhadu vývoje akciového trhu se postoje vedoucích pracovníků OVB od názorů ostatních respondentů v zásadě neliší,“ uvedl Petr Blažek, ředitel pro strategické komunikace agentury DBM.

Kontakt: