Vydáno: 28.5.1999
CME

Pokus o ovlivnění obsahu zpravodajství TV NOVA

  Praha 28. května 1999 –Vladimír Železný se včera ve večerních hodinách pokusil, v rozporu s podmínkami licence pro televizní vysílání a dobrým mravem, prostřednictvím dalšího jednatele společnosti CET 21, Dr. Aleše Rozehnala, o hrubý zásah do nezávislosti zpravodajství TV NOVA. Příčinou snahy o cenzuru obsahu zpravodajské relace byl obsah tiskové konference, kterou včera v budově ČNTS-TV NOVA uspořádala společnost CME. Na ní předložila české veřejnosti mimo jiné další důkazy o porušování statutárních povinností bývalého generálního ředitele a exjednatele společnosti ČNTS v souvislosti s nezákonnou reklamou na minerální vodu Korunní v pořadu „Volejte řediteli“, pro jehož obsah se Železný vystavuje ze strany Rady ČR pro rozhlasové a televizní vysílání společnost CET 21 dalšímu správnímu řízení na odnětí licence. Na základě Železného příkazu Rozehnal písemně zakázal „odvysílání připravované zpravodajské reportáže k tématu tiskové konference ČNTS s r.o. … .“ Zpravodajská směna TV NOVA vedena snahou veřejnost objektivně informovat reportáž odvysílala.

  „Vážím si profesionality zpravodajského týmu TV NOVA, který se nátlaku CET 21 nepodrobil,“ uvedl Fred Klinkhammer, prezident a výkonný ředitel CME. „Zasahovat do nezávislosti novinářů je v rozporu se základními demokratickými principy. V tomto případě šlo navíc o upírání práva na informace divákům TV NOVA člověkem, který se pyšnil tím, že zpravodajství TV NOVA má absolutně nejvyšší sledovanost v České republice,“ dodal.

  Podnikatelské postupy Železného jsou od jeho propuštění ze společnosti ČNTS 19. dubna 1999 podrobovány forenznímu šetření. O výsledcích vyšetřování bude CME veřejnost ve vhodném okamžiku informovat.
2 přílohy

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Michal Donath
  Tel.: 02/2421 1220
  Fax: 02/2421 1620

Soubory ke stažení:

Document Icon cenzura.doc Document Icon cenzura_1.gif Document Icon cenzura_2.gif