Vydáno: 31.3.2019
UPS

UPS využívá drony pro přepravu laboratorních vzorků v nemocnici WakeMed v Severní Karolíně

  UPS UZAVŘELA PARTNERSTVÍ SE SPOLEČNOSTÍ MATTERNET K DORUČOVÁNÍ LABORATORNÍCH VZORKŮ POMOCÍ DRONŮ V NEMOCNIČNÍM KOMPLEXU V RALEIGH V SEVERNÍ KAROLINĚ

  Federální letecká správa (FAA) poprvé schválila použití dronu pro rutinní výdělečné lety pro přepravu produktů na základě dohody o doručení


  ATLANTA, 26. března 2019 – Společnost UPS (NYSE: UPS) dnes oznámila spuštění průkopnické logistické služby zaměřené na přepravu laboratorních vzorků pomocí bezpilotních dronů, ve spolupráci s firmou Matternet, lídrem v oblasti technologií autonomních dronů. Doručování vzorků pomocí dronů bude probíhat v rámci nemocničního areálu WakeMed v metropolitní oblasti Raleighu v Severní Karolině. Na projekt bude dohlížet Federální letecká správa (FAA) a ministerstvo dopravy v Severní Karolíně. Dnešní let je prvním z mnoha plánovaných denních letů v kampusu WakeMed v Raleigh.

  Projekt společností UPS a Matternet představuje významný milník pro bezpilotní letectví ve Spojených státech. Nyní je většina laboratorních vzorků v rámci rozšiřujícího se areálu WakeMed doručována kurýrními vozy. Přeprava pomocí dronů nabízí doručení na vyžádání a ve stejný den, možnost vyhnout se zpožděním na silnici, lepší efektivitu lékařských dodávek, snížení nákladů a lepší zkušenost pro pacienty, která může vést k záchraně života.

  Ministerstvo dopravy v Severní Karolíně (NCDOT), které se zabývá možnostmi využití dronů pro rozšíření dostupnosti zdravotní péči pro obyvatele Severní Karolíny, podpořilo společnost Matternet v realizaci zkušebních letů s využitím technologie dronů této společnosti. V srpnu 2018 proběhly v nemocničním areálu WakeMed zkušební lety v rámci pilotního programu Integrace bezpilotních leteckých systémů (IPP) FAA. Cílem tříletého programu FAA je otestovat praktické využití bezpilotních letadel a partnerství místní vlády se soukromými společnostmi a zjistit, jak lze tuto novou technologii bezpečně a účelně integrovat do každodenních činností. Partnery pilotního programu jsou FAA, NCDOT, UPS, Matternet a WakeMed.

  Pro doručování se využívá kvadrokoptér M2 společnosti Matternet, který je napájen dobíjecí lithium-iontovou baterií a který přepraví laboratorní vzorky o váze do 2,3 kg (5 liber) na vzdálenost 12,5 mil.

  Pro doručování zásilky dronem v nemocnici WakeMed zdravotnický pracovník uloží laboratorní vzorek, například vzorek krve, do zabezpečeného přepravního boxu. Dron letí po předem určené letové dráze, je monitorovaný speciálně vyškoleným pilotem pro řízení dronů (RPIC) a dosedne na vyznačenou přistávací plochu v hlavní nemocnici WakeMed a centrální patologické laboratoři. Zkušenosti s doručovacím programem v nemocnici WakeMed společnosti UPS a Matternet využijí k dalšímu zlepšení přepravních služeb pomocí dronů v dalších nemocnicích a zdravotnických zařízeních v USA.

  Klíčovým prvkem transformační strategie UPS zůstává posílení celosvětové chytré logistické sítě firmy cílené na podporu nemocnic a dalších zdravotnických zařízení. Logistika zdravotnictví a biovědy je pro UPS prioritním segmentem a společnost vytváří nová partnerství a zavádí nové technologie, které umožní lepší péči o pacienty s efektivnější logistikou a dodavatelským řetězcem.

  Tato spolupráce je posledním programem UPS zaměřeným na podporu zdravotnické logistiky pomocí dronů. V roce 2016 se UPS stala partnerem Světové aliance pro očkování a imunizaci (Gavi) a společnosti Zipline za účelem doručování krevních vzorků do vzdálených míst ve Rwandě. Tým Matternet již realizoval více než 3000 letů pro zdravotnické systémy ve Švýcarsku.


  UPS Healthcare

  UPS poskytuje globální řešení dodavatelského řetězce a odborné znalosti společnostem z oblasti zdravotnického průmyslu, farmacie a biofarmacie. Pro zdravotnickou logistiku firma využívá specializované přepravní prostory o velikosti přibližně 8 milionů čtverečních stop (743,224 m2), které plně odpovídají přísným regulacím cGMP/cGDP. S přibližně 900 skladovacími místy zůstává UPS jednou z největších světových sítí umožňujících skladování zásilek v terénu. U přepravy zásilek, které vyžadují dodržování stanovené teploty, zachování katodických či kryogenních podmínek, anebo u přepravy zásilek, které vyžadují nepřetržité monitorování, firma nabízí přepravní řešení, jako jsou UPS Temperature True™ a UPS Proactive Response™. UPS svým závazkem zkvalitnění nabídky přepravních zdravotnických služeb, které dokazují také nedávné akvizice společností Marken, CEMELOG a Poltraf, chce splnit nároky na složitou a rozvíjející se přepravu dodavatelského řetězce ve zdravotnictví a biovědě. Více informací naleznete na ups.com/healthcare.


  Matternet

  Matternet je vývojářská firma zaměřená na přední světové technologické platformy pro leteckou přepravu na vyžádání realizovanou v městech. Společnost poskytuje svou technologickou platformu jako službu zdravotnickým, e-commerce a logistickým organizacím. V březnu 2017 se společnost stala první firmou na světě, která získala oprávnění k plnému provozu logistických sítí s využitím dronů v hustě obydlených oblastech ve Švýcarsku. V květnu 2018 byla firma vybraná, aby realizovala logistické operace pomocí dronů v amerických nemocnicích v rámci programu FAA zaměřeného na integraci dronů. V červnu 2018 vytvořil Matternet strategické partnerství s Boeingem k vytvoření nové generace dopravních řešení. Matternet je také exkluzivním partnerem Mercedes-Benz Vans pro integraci logistického systému přepravy pomocí dronů s Mercedes-Benz Vans. Více informací naleznete na https://mttr.net


  WakeMed Health & Hospitals

  WakeMed Health & Hospitals slouží komunitě od roku 1961 a je národně uznávanou, soukromou neziskovou zdravotnickou organizací v Raleighu v Severní Karolíně. Největší zdravotnický systém ve Wake County, WakeMed usiluje o zlepšení zdraví a pohody poskytováním špičkové zdravotnické péče zaměřené na pacienta a jeho rodinu. Nemocniční systém (941-bed) se skládá ze sítě zdravotnických zařízení v oblasti Triangle včetně tří plně obsluhovaných nemocnic, které poskytují zdravotní péči a wellness služby s přidanou hodnotou pro komunity. WakeMed je lídrem v oblasti péče o srdce a cévy, služeb pro ženy a děti, pohotovostní medicíny a poúrazové péče, rehabilitace, ortopedie a neurovědy. Mezi speciální zařízení patří WakeMed Heart Center, Dětská nemocnice, Pavilon a rodný dům pro ženy, Nemocnice žen WakeMed North, Rehabilitační nemocnice WakeMed, Pohotovostní oddělení pro děti a dospělé a Poúrazové centrum Level I Trauma Center. Tým společnosti WakeMed s více než 9100 zaměstnanci, 1500 dobrovolníky, 1300 externími lékaři a více než 525 lékaři a poskytovateli zdravotnických služeb, jež jsou zaměstnanci WakeMed Physician Practices, využívají nejmodernější technologie spolu s nejlepšími mozky a otevřenými srdci, aby zajistili vysokou kvalitu zdravotní péče a zdraví komunity. Pro více informací navštivte www.wakemed.org nebo sledujte WakeMed na Facebooku, Twitteru a Instagramu.

  Ministerstvo dopravy v Severní Karolině (NCDOT)

  Severní Karolína zažívá obrovský růst populace, což představuje nové výzvy a příležitosti. To klade zvýšené nároky na dopravu, na využití dopravních infrastruktur státu, aby byla zajištěna pulzující a zdravá ekonomika pro budoucí generace. Více informací naleznete zde.

  ###

Kontakt: