Vydáno: 1.3.2013
CFA Society CR

CFA Society Forecasting Dinner 2013: Odborníci diskutovali o dalším vývoji české a evropské ekonomiky

  Praha, 1. března 2013 – Současný stav a další vývoj české ekonomiky a Evropy se včera staly hlavním tématem již 11. galavečera CFA Society Forecasting Dinner 2013. Výroční setkání předních ekonomických odborníků, které organizuje CFA Society Czech Republic, se konalo pod záštitou Miroslava Singera, guvernéra České národní banky. Letošního jedenáctého setkání se v Praze zúčastnilo zhruba 220 představitelů bank a dalších předních finančních institucí a korporací z České republiky a Slovenska.

  Jako jeden z hlavních řečníků večera vystoupil Jesper Berg, viceprezident dánské finanční společnosti Nykredit Realkredit, který mimo jiné řekl, že finanční krize byla vyvolána více faktory, jako jsou makroekonomická politika jednotlivých vlád, sklon finančního systému vytvářet bubliny a krachy, a selhání všech „brzd a protiváh“. V důsledku toho teď vidíme zpřísňování finanční regulace. Jak poukázal, to dává smysl z dlouhodobého hlediska, ale načasování je velmi nešťastné, protože fiskální a měnová politika jsou na hranici svých možností. „V Evropě jsme se dostali ze situace, kdy banky stahovaly ke dnu státy, do situace, kdy státy stahují ke dnu banky. ECB možná zvládla dostat eurozónu přes kritický bod, ale pořád zbývá dlouhá a nebezpečná cesta. Naše naděje se v krátkém období upínají ke Spojeným státům a v delším období k naději, že postupující požár donutí Evropu jednat,” uvedl Berg.

  Letošní setkání se stejně jako minulý rok konalo pod záštitou guvernéra České národní banky Miroslava Singera v Kongresovém centru ČNB. Ten se ve svém příspěvku zaměřil na aktuální stav a vyhlídky domácí ekonomiky: „ČNB předpokládá, že česká ekonomika právě prochází dnem hospodářského poklesu. Během letošního roku by mělo dojít k obnovení ekonomického růstu. Očekáváme, že za celý příští rok růst dosáhne přibližně 2 procent. Domácí ekonomika bude působit protiinflačně až do poloviny roku 2014. Úrokové sazby však ČNB nezačne zvyšovat dříve, dokud nedojde k výraznému nárůstu inflačních tlaků.“

  Spolu s Jesperem Bergem a Miroslavem Singerem vystoupil jako hlavní řečník večera také přední český ekonom Tomáš Sedláček, který k tématu dodává: „Říká se, že ekonomika je v depresi. Ale to je jen část pravdy. Ekonomika dostala špatnou diagnózu, je maniodepresivní. Kam nás tato chyba vede? Když si klademe otázky jako: ‚Funguje kapitalismus? Jak se vrátit zpět na cestu růstu?‘, ze všeho nejdřív bychom se totiž měli zeptat, jestli se vůbec ptáme správně. Funguje kapitalismus tak, jak chceme, aby fungoval? Proč potřebujeme růst? Není to jen fetiš, který jsme si stvořili cestou do ‚ráje‘?“

  Během večera prezentoval závěry průzkumu pořádaného u příležitosti konání CFA Society Forecasting Dinner 2013 společnostmi Donath Business & Media a ppm factum research výkonný ředitel ppm factum research Jan Herzmann. Dotazovaní respondenti z řad finančních analytiků, předních domácích a zahraničních ekonomů a vysokých manažerů poukázali mimo jiné na to, že by zahájení dostavby dvou bloků Temelína mohlo ČR pomoci k ekonomickému růstu. Odborná veřejnost se však důrazně (69 %) kloní k tomu, že by stát neměl provozovateli této jaderné elektrárny garantovat výkupní ceny elektřiny.

  CFA Society Czech Republic (www.czechcfa.cz) je členská organizace finančních profesionálů, založená v dubnu 2002 v České republice. Je jednou ze 138 asociací nadnárodní organizace CFA Institute (www.cfainstitute.org) a jejím cílem je prosazovat nejvyšší standardy etiky, odbornosti a profesionality v české finanční komunitě. V současné době sdružuje 130 členů, většinou držitelů titulu CFA a téměř 800 kandidátů z ČR a Slovenska přihlášených do programu CFA. Partnery CFA Society jsou Ernst & Young, ČSOB Asset Management a ING Investment Management. Partnery akce CFA Society Forecasting Dinner 2013 jsou společnosti Donath Business & Media a ppm factum research. Mediálními partnery akce jsou Český rozhlas Radiožurnál, Ekonom, iHNed.cz, Hospodářské noviny a Fleet Sheet’s Final Word.

Kontakt: