Vydáno: 5.10.2012
BILLA ČR

Olivový olej Naše bio je v pořádku

  Praha 5. října 2012 - Všechny dosavadní testy extra panenského olivového oleje Naše bio prokázaly jeho zdravotní nezávadnost a splnění všech norem. Řetězec supermarketů BILLA tento produkt i přesto nechá v příštích dnech akreditovanou laboratoří znovu prověřit. Jako preventivní opatření BILLA do potvrzení nezávadnosti a kvality výrobku pozastavila jeho prodej. K tomuto kroku přistoupila v reakci na zprávu časopisu dTest, podle které se v tomto oleji nacházely nepřípustné látky. Podle zjištění redakce činila zjištěná hodnota pesticidů v tomto produktu 0,008 mg/kg, povolené množství těchto látek pro ekologické zemědělství je ale až 0,01 mg/kg.

  „Podle našich informací je produkt zcela nezávadný a odpovídá všem zákonným normám a zároveň i požadavkům pro ekologické zemědělství,“ říká Jaroslaw Szczypka, generální ředitel společnosti BILLA v ČR a na Slovensku. „Do detailního prověření, ke kterému dojde v řádu dnů, jsme se ale rozhodli preventivně jeho prodej pozastavit,“ dodává Szczypka s tím, že i přes zjištění dTestu je hodnota v řádech tisícin považována i v ekologickém zemědělství za přípustnou a zároveň na hranici prokazatelnosti.

  Odbornou a nezávislou kontrolu a certifikaci v systému ekologického zemědělství provádí v České republice obecně prospěšná společnost KEZ, která je zároveň akreditovanou a certifikační organizací. Podle ní je pro biopotraviny přípustné množství pesticidů 0,01 mg/kg a tato hranice je odvozena od limitu stanoveného Směrnicí Komise 91/321/EHS o počáteční a pokračující kojenecké výživě.

Kontakt:
  Donath Business & Media
  Gabriela Bechynská
  GSM: +420 731 453 102
  E-mail: gabriela.bechynska@dbm.cz

  Soubory ke stažení:

  Document Icon olivovy_olej_v_poradku.doc