Vydáno: 25.7.2014
Two Tales Brewing

Leopold Sulovský: V Grónsku vystřídali lední medvědy komáři

    Ostrava 25. července 2014 – Česká expedice Two Tales Grønland 2014 úspěšně zakončila pobyt v Grónsku výstupem na vrcholy hor Ulamertorsuaq (pátek 11. 7. 2014) a Ketil Pyramide (pondělí 14. 7. 2014). Ty patří na světě k nejvyšším a nejobtížnějším skalním stěnám pro sportovní lezení, svislá stěna Ulamertorsuaq měří celých 1 100 metrů. Členy expedice pod vedením prvního Čecha na vrcholu Mount Everestu Leopolda Sulovského byli Radovan Marek, Jan Martasek, Josef Novotný a Tomáš Bardas. Všichni horolezci pochází ze severu Moravy.

    „Termín pro výstup jsme zvolili na krátké období s příznivějším počasím. Teplo také způsobilo, že lední medvědy v místě našeho základního tábora vystřídaly miliony komárů. Nebylo to příjemné, ale mnohem bezpečnější." uvedl Leopold Sulovský.

    Obě hory leží na jihu Grónska u fjordu Tasermiuk. Ulamertorsuaq (1843 m) byl poprvé zdolán v roce 1977. Na jeho nejhůře přístupný západní vrchol se česká skupina vydala cestou Moby Dick se stupněm obtížnosti IX+/A2. Ta byla poprvé prostoupena v roce 1994. Pro nepřízeň počasí na vrchol hory jako jediní z expedice vystoupili Josef Novotný a Tomáš Bardas. Jejich výstup cestou připravenou ostatními horolezci trval včetně odpočinku v závěsném lůžku čtyři dny. Podle horolezců bylo extrémní lezení ve více než kilometrové kolmé stěně kruté do posledního metru.

    Ketil je nejvyšším skalním masivem tyčícím se nad Tasermiutským fjordem, hlavní vrchol dosahuje výšky 2010 metrů. Výstup na Ketil Pyramide, jehož vrcholovou partii představuje 450 metrů vysoký skalní trojstěn, zakončil pětičlenný český tým netradičně. Horolezci vytáhli z batohů speciální audiotechniku, s jejíž pomocí přehráli z vrcholu hory do světa vzkazy příznivců výpravy nahrané přes expediční web.

    Hlavním partnerem expedice je společnost Two Tales Brewing, výrobce řemeslných piv. Mediálním partnerem je Expresradio.

Kontakt: