Vydáno: 21.4.2015
Oleo Chemical

Pokročilá biopaliva se v ČR vyrábějí, a ne že ne

  Praha 21. dubna 2015 – Společnost Oleo Chemical (OCH) se důrazně ohrazuje proti nepravdivým tvrzením, že v České republice v současné době není kapacita pro výrobu efektivnějších biopaliv takzvané druhé generace. Tato tvrzení se opakovaně objevují v médiích a zazněla i v nedávné sněmovní debatě o další státní podpoře biopaliv. Podle Kamila Jirounka, člena představenstva OCH jde o zcela účelové jednání vedoucí k ohýbání unijních norem a lobování pro pokračující podporu konvenčních biopaliv vyráběných ze zemědělských plodin. Ta chce EU postupně nahradit právě moderními biopalivy nových generací.

  „Výroba biopaliv druhé generace v Česku není fikcí,“ tvrdí Jirounek. „Na otázku kdo, z čeho a v jakém objemu jej u nás vyrábí, mohu dát nejen našim politikům zcela konkrétní odpověď. Od roku 2010 je to například výrobní závod Oleo Chemical v Liberci, který má kapacitu pro výrobu bionafty z odpadních živočišných tuků (TME) podle původní české technologie v objemu 62 000 tun ročně,“ řekl.

  Bionafta z odpadních živočišných tuků je ekonomicky i energeticky výhodnější - představuje úsporu 88 % emisí oproti fosilním palivům, tedy až dvakrát víc než u biopaliv získávaných ze zemědělských plodin. V České republice ji však dodávat nelze. Podle Jirounka je totiž česká technická norma záměrně nastavena tak, aby jí bionafta, kterou OCH vyváží například do Itálie, Francie, Holandska, Belgie nebo Velké Británie, v Česku nevyhověla.

  Přechod k pokročilým biopalivům je jedním z klíčových bodů reformy biopalivové politiky EU. Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu před týdnem schválil stanovení 7% stropu pro konvenční biopaliva ze zemědělských plodin. Zbylá 3 % pro dosažení povinného 10% podílu obnovitelných zdrojů energie na spotřebě paliv v dopravě do roku 2020 musí představovat pokročilá biopaliva jako je například TME. Celý Evropský parlament bude o návrhu hlasovat 29. dubna.

Kontakt:
  Donath Business & Media
  Simona Kopová
  GSM: +420 731 127 877
  E-mail: simona.kopova@dbm.cz

  Soubory ke stažení:

  Document Icon Neni_to_fikce.doc