Vydáno: 6.3.2002
CME

Ani Tanzberg nesmí nakládat s nemovitostmi na Moravě

  Praha 6. března 2002 – Novými dvěma předběžnými opatřeními zakázaly Krajský soud v Brně a Okresní soud v Břeclavi na návrh CME společnosti Tanzberg Mikulov jakkoliv nakládat se dvěma dalšími soubory nemovitostí, které vlastní v okrese Břeclav. Obě tato rozhodnutí se přitom týkají majetku, který přímo s Vladimírem Železným ani jeho bývalou ženou Martou nesouvisí. Při rozhodování však soudy vzaly v úvahu, že společnost Tanzberg Mikulov figurovala v dřívějších podezřelých převodech Železného majetku. Ty však byly prokazatelně prováděny s cílem zkrátit nárok CME na eventuální úhradu Železného dluhu.

  Tanzberg totiž zřejmě sehrál významnou roli, když na něj Železný převedl své nemovitosti poté, co proti němu společnost podala CME arbitrážní návrh v Amsterodamu pro porušení jeho smluvních závazků. Železný nemovitosti nejprve prodal v dubnu 1999 za 162 milionů korun společnosti Tanzberg Mikulov, kterou tehdy sám většinově vlastnil. Ta je zase vložila do společností Thunovská, Sibeliova a Piaristé, které ovládali Železného právníci. Výměnou za vložené nemovitosti pak získala akcie těchto společností, které později převedla na společnost Genea 2000 Praha. Tu ovládají Aleš Rozehnal a Jakub Děd. I proti společnosti Genea 2000 Praha nařídil Městký soud v Praze předběžné opatření, kterým jí zakázal s těmito nemovitostmi nakládat.

  Moravské soudy obstavily nemovitosti společnosti Tanzberg Mikulov zejména proto, že se obratem zbavila nemovitostí, které na ni Železný převedl. Tímto svým jednáním společnost Tanzberg Mikulov znemožnila uspokojení nároku CME v případě, že soudy vyhoví žalobě CME. Ta se domáhá, aby soud prohlásil převody Železného majetku za neúčinné s tím, že byly učiněny s úmyslem zkrátit nárok CME.

  Krajský soud v Brně nařízeným předběžným opatřením změnil původní rozhodnutí Okresního soudu v Břeclavi, který vloni nařízení předběžného opatření zamítl. Okresní soud v Břeclavi pak v případě druhého souboru nemovitostí předběžné opatření vydal ve shodě s názorem Krajského soudu v Brně.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Michal Donath
  GSM: 0602 222 128
  michal_donath@cz.bm.com

Soubory ke stažení:

Document Icon morava_cz.doc