Vydáno: 21.5.2001
APVTS

Poplatky za propojení mobilních a pevných sítí účtované mobilními operátory jsou nemravně vysoké

  Praha 21. května 2001 – Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí (APVTS) se obrátila na Český telekomunikační úřad (ČTÚ) s žádostí o regulaci ceny za propojení mezi sítěmi mobilních operátorů a provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí včetně Českého Telecomu. Poplatky za propojení totiž byly stanoveny mobilními operátory bez ohledu na skutečné propojovací náklady se započtením přiměřeného zisku. Podle členů APVTS navíc dochází ze strany mobilních operátorů v rozporu se zákonem ke křížovému financování jejich vlastní činnosti na úkor zákazníků pevných sítí.

  „Uzavření propojovacích smluv na základě kalkulace reálných nákladů na propojení a přiměřeného zisku by pro zákazníky operátorů pevných sítí znamenalo výrazně levnější telefonování,“ uvedl Svatoslav Novák, předseda APVTS. Zatímco provozovatelé pevných sítí na základě rozhodnutí ČTÚ tuto kalkulaci provádějí, mobilní operátoři model výpočtu propojovacích cen na bázi nákladů a přiměřeného zisku dosud nenavrhli. Tato metoda tvorby cen je přitom uzákoněna v ustanovení § 78 zákona č. 151/2000 Sb. o telekomunikacích.

  „Propojovací poplatky účtované mobilními operátory za spojení do pevných sítí a naopak jsou prostě nemravné,“ řekl Milan Rusnák, místopředseda APVTS a generální ředitel GTS. „Navíc si mobilní operátoři neúměrně zvyšují zisky na úkor zákazníků obou sítí. Za propojení z pevné do mobilní sítě považujeme za přiměřenou cenu ve výši 1,21 Kč za minutu. Ani quasi monopolisté, kterými mobilní operátoři v České republice bezesporu jsou, nemohou stanovovat cenu bez ohledu na náklady, přiměřený zisk a dobrý mrav,“ dodal Rusnák.

  Současné ceny za propojení sítí mobilních a pevných operátorů se pohybují v rozmezí 6-7 Kč za minutu. Přitom podle rozboru cenové politiky mobilních operátorů, který APVTS provedla, tyto ceny převyšují zhruba až šestinásobně skutečné náklady včetně přiměřeného zisku mobilních operátorů. Při jednání o propojovacích smlouvách s provozovateli pevných sítí, která právě probíhají, však mobilní operátoři na těchto cenách stále trvají.  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Radek Stavěl
  Tel.: 02/2421 1220
  GSM: 0602/682 608
  e-mail: radek_stavel@cz.bm.com

Soubory ke stažení:

Document Icon diskriminace.doc