Vydáno: 2.6.2002
IOC

Česká rafinérská souhlasí s obnovením dodávek surovin Chemopetrolu

    Praha 2. června 2002 – Společnost Česká rafinérská vydala souhlas s obnovením dodávek surovin svému největšímu odběrateli, společnosti Chemopetrol, na základě nové dočasné dohody s platností na dva měsíce. Jednání o dlouhodobé smlouvě, založené na tržních cenových podmínkách, budou nadále pokračovat. Většinovým 51% vlastníkem České rafinérské je přitom společnost Unipetrol, která vlastní i 100 % podíl v Chemopetrolu. Zbývající 49% podíl v České rafinérské ovládají od roku 1996 ropné společnosti International Oil Companies (IOC), tj. společnosti Agip, Conoco a The Royal Dutch/Shell Group of Companies. Ty od svého vstupu investovaly do České rafinérské více než 500 milionů dolarů.

    Podle zahraničních akcionářů České rafinérské bylo dosažení dočasného kompromisu i za cenu řady ústupků na obou stranách pozitivním krokem. Pro budoucí fungování České rafinérské však bude nezbytné, aby byly dočasné dohody nahrazeny dlouhodobými smlouvami, založenými na spravedlivých tržních cenách. Unipetrol totiž ke konci loňského roku jménem Chemopetrolu vypověděl smlouvu na dodávky surovin z České rafinérské. Od té doby zahraniční akcionáři České rafinérské marně pět měsíců vyjednávali s Chemopetrolem o nové smlouvě, která by odrážela spravedlivé tržní ceny. Princip obchodování na bázi spravedlivých tržních cen byl přitom specificky zakotven v původní dohodě, na jejímž základě koupily společnosti IOC od české vlády podíl v České rafinérské.

    Na důkaz vstřícnosti a vzhledem k velké vzájemné provázanosti České rafinérské a Chemopetrolu dodávala Česká rafinérská Chemopetrolu suroviny na základě dočasných dohod i přesto, že tyto stanovovaly výrazně nižší ceny než v minulosti. Součástí smluv byla i retroaktivní klauzule o zpětném vyrovnání případného cenového rozdílu po sjednání definitivního dlouhodobého kontraktu. Dodávky společnosti Chemopetrol na základě dočasných dohod v letošním roce přinášejí České rafinérské neustále rostoucí finanční ztráty. Společnosti IOC proto navrhly nové znění dočasných dohod o dodávkách na červen a červenec, avšak Unipetrol tento návrh zamítl. Bezesmluvní dodávky surovin byly ovšem pro společnosti IOC nepřijatelné, a proto byly dodávky v pátek přerušeny.

    V sobotu předložili ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr a společnost Unipetrol návrh nové dočasné kompromisní dohody s platností na dva měsíce. Zahraniční akcionáři České rafinérské se rozhodli s ohledem na osobní angažmá ministra Grégra tento přechodný návrh s menší úpravou přijmout i přesto, že ani nyní neodráží tržní ceny.

    Zahraniční akcionáři České rafinérské jsou i nadále odhodláni hledat a nalézt rozumné a vyvážené řešení, které bude v nejlepším zájmu nejen obou společností, ale i jejích odběratelů, zaměstnanců i celé české ekonomiky. V této souvislosti vyjádřili svou ochotu okamžitě pokračovat v jednání s Unipetrolem o dlouhodobých smlouvách.

    Kontakt:
    Agip: Richard Jenic, tel. 00 420 2 24495 210
    Conoco: Ian Foster, tel. 00 44 207 408 6230
    Shell: Pavel Senych, tel. 00 420 737 272 701

Soubory ke stažení:

Document Icon IOC_Chemopetrol_cz.doc