Vydáno: 11.12.2014
Stars for Europe

Hvězda z Mexika dobyla svět

  Praha 11. prosince 2014 – Celosvětově nejoblíbenější pokojová květina, u nás známá jako vánoční hvězda, má zítra 12. prosince svůj světový den. Ten se slaví už 163 let a stejně jako název květiny je spjat se jménem Joela Robertse Poinsetta, díky kterému se původně divoký keř rostoucí v Mexiku stal mezinárodním symbolem Vánoc. Jenom v Evropě se podle odhadů každoročně prodá více než 100 miliónů těchto rostlin.

  Historie vánoční hvězdy se datuje na začátek 19. století, kdy červeno-zeleně vybarvená rostlina zaujala prvního amerického velvyslance v Mexiku Joela Poinsetta natolik, že ji přivezl do Spojených států. Rostlina po něm byla pojmenována a brzy se z Ameriky rozšířila do celého světa. Na jeho počest byl také den jeho úmrtí, 12. prosinec, americkým kongresem ustanoven národním Dnem poinsettie. Dnes jej slaví lidé na celém světě tak, že právě touto květinou obdarovávají své nejbližší.

  V adventním a vánočním období přispívá poinsettie ke sváteční atmosféře ve většině domácností a stala se nedílnou součástí různých dekorací. V současné době existuje okolo 100 druhů představujících řadu barevných odstínů s různě tvarovanými listy a v různých velikostech od mini poinsettií až po velké rostliny na kmínku. Nejpopulárnější jsou stále tradiční červeně zabarvené exempláře. Přestože je hvězda k dostání pouze několik týdnů před Vánoci, je nejprodávanější pokojovou květinou na světě.

  Další informace o vánoční hvězdě včetně doporučení pro správný výběr, péči a rozsáhlé fotogalerie s tipy na sváteční dekorace jsou k dispozici na facebookových stránkách
  https://www.facebook.com/VanocniHvezda
  a na internetových stránkách projektu Hvězdy pro Evropu
  www.stars-for-europe.com.

Kontakt: