Vydáno: 5.5.2009
Prague Biennale

Mecenáška umění Darja Žukovová přijede na Prague Biennale

  Praha 5. května 2009 – Slavná sběratelka a mecenáška umění Darja Žukovová přislíbila návštěvu výstavy Prague Biennale. Pozitivní reakci na pozvání realizačního týmu této mezinárodní exhibice současného umění dnes potvrdili organizátoři akce. Žukovová je partnerkou ruského miliardáře Romana Abramoviče a dcerou ropného magnáta Alexandra Žukova. Ač velmi mladá, projevuje silný vztah k umění. Právě ona je autorkou projektu Garage, největší moskevské galerie moderního umění postavené v prostorách obrovského areálu bývalých autobusových garáží. Galerie má ambiciózní plány, Darja Žukovová právě proto tráví čas vyhledáváním uměleckých talentů po celém světě i cestami za uměním.

  „Všude, kde se objeví, vzbudí ohromný rozruch,“ říká Helena Kontová, kurátorka a hlavní organizátorka Prague Biennale. „Její slib, že do Prahy přijede právě kvůli naší výstavě, je pro nás mimořádnou poctou i vizitkou,“ dodává Kontová. Letos se koná již čtvrtý ročník této výstavy. Poprvé ji rozšíří také fotografická část nazvaná Prague Biennale Photo 1. Exhibice bude otevřena 14. května v prostoru Karlínské haly a svá díla zde představí více než dvě stovky nastupujících i již zavedených umělců
  z osmadvaceti zemí světa.

  Největším lákadlem galerie Garage je jeden z nejdražších obrazů světa, Triptych Francise Bacona z roku 1976. Společně s Abramovičem ho charismatická Žukovová před časem zakoupila za více než 86 milionů dolarů. Jedním z nejzajímavějších projektů galerie byla také velká výstava konceptuálních tvůrců Ilji a Emilie Kabakovových, jedněch z nejuznávanějších a nejdražších současných ruských výtvarníků. Kabakovův obraz se před časem v aukci vydražil za čtyři miliony eur, což je nejvyšší částka zaplacená za ruské poválečné dílo.

  Žukovová se narodila v roce 1983 v Moskvě. Po rozvodu rodičů se společně s matkou, mikrobioložkou Elenou Žukovovou, přestěhovala do USA. Od roku 2003 žije v Londýně, kde vystudovala homeopatickou medicínu. Charismatická a krásná Darja se živila modelingem a také úspěšně podniká v oděvním průmyslu. Od roku 2005 je partnerkou nejbohatšího Rusa, guvernéra Čukotky a majitele fotbalového klubu Chelsea, Romana Abramoviče.

Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Gabriela Bechynská
  GSM: +420 731 453 102
  E-mail: gabriela.bechynska@bm.com

  Soubory ke stažení:

  Document Icon Darja_Zukovova.doc