Vydáno: 26.8.2001
CME

Rakouský soud považuje rozhodčí nález proti Železnému za vykonatelný

  Praha/Salzburg 26. srpna 2001 – Krajský soud v Salzburgu shledal rozsudek amsterodamského arbitrážního tribunálu proti Vladimíru Železnému za vykonatelný na rakouském území. S ohledem na to nechal minulý čtvrtek soudními exekutory zajistit čtyři cenné obrazy, které jsou součástí výstavy „Český kubismus“ v galerii moderního umění Ruppertinum v Salzburgu. Obrazy Emily Filly „Žena s korály“ (1915), „Zátiší s lahví s terpentýnem“ (1914), Bohumila Kubišty „Překážka“ (1913) a Václava Špály „Zátiší“ (1913) byly Železným, zřejmě s cílem vyhnout se splnění finančních závazků vůči CME plynoucích ze sankcí uvalených na něj amsterodamským arbitrážním tribunálem, převedeny do majetku Galerie Zlatá husa. Hodnota zajištěných obrazů se odhaduje na 10 až 20 milionů korun. Zajištěné obrazy mohou až do 7. října 2001, kdy výstava končí, zůstat její součástí. Pokud Železný neuhradí společnosti CME dlužnou částku, která k dnešnímu dni činí včetně sankčního úroku z prodlení více než 27, 725 milionu dolarů, budou po skončení výstavy převzaty do soudní úschovy až do aukce, na níž budou vydraženy s cílem alespoň částečně uspokojit pohledávku CME za Vladimírem Železným.

  „Je politováníhodné, že proti Železného majetku striktně a razantně postupují jen cizí soudy,“ uvedl v reakci na zajištění obrazů v Salzburgu Fred Klinkhammer, prezident a výkonný ředitel CME. „Doufám, že nepotrvá dlouho než české soudy začnou postupovat vůči Železnému stejně jako soudy francouzské, americké a nyní i rakouské. Poslední soudní rozhodnutí znovu plně potvrdilo vykonatelnost arbitrážního nálezu vůči Železnému ve všech signatářských zemích newyorské úmluvy z roku 1958. Tak proč by právě v České republice neměl být vykonatelný?,“ podivil se Klinkhammer.

  Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl již 29. června 2001 o tom, že „výkon rozhodnutí (arbitrážního) má být realizován prodejem movitých věcí povinného (Železný) a to zejména uměleckých děl nacházejících se v Galerii Zlatá husa na adrese Dlouhá 12, Praha 1.“ Všechny čtyři v Rakousku zajištěné obrazy jsou uvedeny v soupisu 22 obrazů v usnesení obvodního soudu s tím, že se povinnému zakazuje, aby nakládal s věcmi sepsanými soudním vykonavatelem podle tohoto usnesení. A přesto bez ohledu na to soudní usnesení nechal Železný dnes již zajištěné obrazy odeslat na výstavu v Rakousku.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Michal Donath
  GSM: 0602 222 128
  michal_donath@cz.bm.com

Soubory ke stažení:

Document Icon Austropix_cz.doc Document Icon zatisi.jpg Document Icon prekazka.jpg Document Icon terpentyn.jpg Document Icon koraly.jpg