Vydáno: 7.4.2009
DBM

Světová finanční krize radikálně rozložení sil v novém Evropském parlamentu nezmění

    Praha 7. dubna 2009 – Podle dnes zveřejněné prognózy by v novém Evropském parlamentu mělo dojít k mírnému oslabení pravostředových stran, čímž by se rozložení sil pravostředových a levostředových poslanců mělo vyrovnat na stejné úrovni kolem 41 %. V Česku po pádu koaliční vlády není příliš jasné, kdo z vzniklé situace bude profitovat. Přesto dle současných odhadů je za hlavního vítěze voleb považována ČSSD, která by mohla získat 9 křesel, ODS 8, KSČM 3, KDU-ČSL 1 a Zelení 1. Tyto závěry přináší exkluzivní odhad výsledků červnových evropských voleb od předních politologů z London School of Economics (LSE) a dublinské Trinity College, který dnes uvedla v online projektu www.predict09.eu společnost Studii si objednala bruselská kancelář firmy Burson-Marsteller., lídra ve strategickém poradenství v oblasti globálních public affairs.

    „Očekávanou politickou orientaci nového Evropského parlamentu i postavení jednotlivých stran ve všech zemích EU bude až do voleb možné sledovat online,“ uvedl ředitel Public Affairs Tomáš Jelínek z agentury Donath-Burson-Marsteller. Pravostředová Evropská lidová strana by s odhadovanými 246 křesly měla i nadále zůstat největším politickým uskupením i po červnových volbách. Její poměrné zastoupení by mělo jen lehce poklesnout z 37 % na 33 %. Dle odhadů by Strana evropských sociálních demokratů měla získat 209 poslanců, což je mírný nárůst z 27 % na 29 %. Aliance liberálů a demokratů pro Evropu by měla obsadit 87 křesel. Nová formace Evropských konzervativců, kam by vedle britských poslanců za Konzervativní stranu měla vstoupit i domácí ODS, obsadí pravděpodobně 58 křesel. Zastoupení extremní pravice
    a anti-evropských politiků by mělo být kolem 45 mandátů obdobně jako v současném Evropském parlamentu.

    Odhad výsledků voleb vychází ze statistického modelu úspěšnosti národních stran v předešlých evropských i domácích volbách, který vytvořili profesoři Simon Hix z LSE a Michael Marsh z Trinity College Dublin za přispění Nicka Vivyana rovněž z LSE.

    Odhady výsledků voleb budou na adrese www.predict09.eu aktualizovány každý týden až do 4. června. Návštěvníci webových stránek mohou též hlasovat pro svého kandidáta na post prezidenta Evropské komise.

Kontakt: