Vydáno: 12.12.2002
GTS

Jak je důležité míti mininovelu

    Praha 12. prosince 2002 – Zpřístupnění tzv. místní smyčky v ČR nenastane od počátku příštího roku, telekomunikační „mininovela“ bude totiž podle očekávání schválena až v první polovině roku 2003, tedy se zpožděním oproti předpokladu Evropské komise. Přitom právě mininovela má alternativním operátorům umožnit přímý přístup k jednotlivým uživatelům prostřednictvím vedení Telecomu
    (tzv. poslední míle). Zpožděná novelizace telekomunikačního zákona tím zbrzdí rozmach vysokorychlostního internetu na bázi xDSL.

    „Uvolnění místní smyčky má totiž zákazníkům zpřístupnit řadu nových produktů,“ řekl David Duroň, ředitel marketingu GTS. „Očekáváme hlavně rozšíření služeb s rychlým přístupem k internetu na bázi xDSL,“ dodal. Pokud by zpoplatnění služby odpovídalo cenám v EU, trh se širokopásmým připojením mohl již v průběhu roku 2003 vzrůst podle expertízy GTS až o 50% v porovnání s letošním rokem. O tuto příležitost však budou zákazníci právě kvůli zpožděné mininovele ochuzeni.

    Služby typu DSL (Digital Subscriber Line) jsou technologií, která umožňuje po kovovém vedení běžné telefonní linky posílat data digitálně. Na „měděný drát“ se tedy vejde podstatně více informací. Místo obvyklé rychlosti 57 Kb za sekundu při vytáčeném připojení, může internet do počítače „proudit“ rychlostí až desetinásobnou. Jakmile si alternativní operátoři budou moci tuto poslední míli pronajmout, nabídnou veřejnosti služby xDSL za dostupnou cenu. Její přesná výše však bude závislá na ceně pronájmu od Telecomu.

    GTS Czech je největším alternativním operátorem v České republice. Působí na našem trhu od roku 1991 a poskytuje komplexní nabídku hlasových, datových, internetových, operátorských a integrovaných služeb. Mezinárodní finanční a telekomunikační společnost Antel Holdings v srpnu 2002 převzala skupinu GTS Central Europe, včetně české pobočky.

Soubory ke stažení:

Document Icon mininovela.doc