Vydáno: 25.10.2007
Lufthansa

Lufthansa dosáhla zatím provozního zisku přes 1 mld. €

  Provozní zisk skupiny Lufthansa vzrostl za prvních devět měsíců o 57% na 1,1 miliardy eur. Vysoká cena paliva, neklid na finančních trzích, ale ani tvrdá konkurence se na výsledku hospodaření skupiny negativním způsobem neprojevily. „Letos počítáme s provozním ziskem kolem 1,3 miliardy eur,” oznámil generální ředitel společnosti Lufthansa Wolfgang Mayrhuber. Takový zisk by byl v rámci skupiny Lufthansa rekordní. „Je to solidní základ pro posílení naší pozice v konkurenčním boji,” dodal Mayrhuber.

  Úspěch ve třetím čtvrtletí je důsledkem pozitivního hospodaření jednotlivých segmentů skupiny. Do výsledků osobní přepravy, jež je pro skupinu klíčová, jsou od července plně integrovány i výkony společnosti SWISS. Aerolinie sdružené ve skupině objednaly 170 nových letadel v hodnotě kolem 14 miliard eur. Investicemi do nových úspornějších strojů navíc společnost přispívá k ochraně klimatu. „Ohledy na životní prostředí jsou integrální součástí naší značky. I v této oblasti chceme nadále určovat směr,” dodal Mayrhuber.

  Lufthansa posílí svou vedoucí pozici

  „Kdo chce létat, potřebuje vztlak a lehkost, kdo chce kupředu, musí napnout síly. Chceme zvládnout obojí. Zaměříme se na spokojenost zákazníků a důslednou kontrolu nákladů. Máme cit pro nové trhy a mohu Vás ujistit, že uvažujeme v daleko širších horizontech, než jsou čtvrtletní a celoroční výsledky,” informoval Mayrhuber. Dále zdůraznil, že rozvoj skupiny je závislý na efektivní infrastruktuře. Jen do budov a příslušenství v regionu Rhein-Main hodlá Lufthansa v příštích obdobích investovat přibližně jednu miliardu eur. V této souvislosti generální ředitel také vyzval k nalezení realistického řešení nočního provozu na frankfurtském letišti. Podle Mayrhubera by absolutní zákaz nočních letů byl pro celý region fatální. Osobní i nákladní přeprava by byla odkloněna přes zahraniční dopravní uzly a to by ohrozilo tisíce pracovních míst.

  První tři čtvrtletí roku 2007 v číslech

  Tržby skupiny Lufthansa dosáhly v prvních devíti měsících roku 2007 hodnoty 16,4 miliard eur, což odpovídá růstu o 9,3%. Tržby z přepravy vzrostly o 9,8% na 12,7 miliard eur. V číslech za 3. čtvrtletí poprvé figurují výsledky společnosti SWISS International Airlines. Zvýšení tržeb ovlivnilo nejen sloučení se švýcarskými aeroliniemi, ale i zvyšující se počet přepravených pasažérů. Provozní příjmy skupiny se zvýšily o 9,7% na 17,5 miliard eur.

  Provozní výdaje vzrostly o 7,6% na 16,3 miliard eur, přičemž je tento nárůst menší než nárůst tržeb. Důvodem růstu nákladů byla nejen konsolidace skupiny, ale rovněž rozšiřování nabídky. o 

  Za prvních devět měsíců zaznamenala Lufthansa provozní zisk ve výši 1,1 miliardy eur, což v porovnání se stejným obdobím předchozího roku odpovídá nárůstu o 57%. Ještě vloni vyrovnané výsledky hospodaření teď koncern zvýšil na 60 milionů eur. Díky jednorázovému efektu německé daňové reformy zaznamenala skupina pokles očekávaných daňových nákladů o 211 milionů eur. Právě tato úspora a výnos z prodeje akcií společnosti Thomas Cook v hodnotě 503 milionů eur zlepšily výsledek skupiny na 1,6 miliardy eur (414 milionů v loňském roce).

  Z celkových 925 milionů eur investovaných od ledna do září 2007 připadlo 885 milionů na nová letadla. Cash flow činilo dvě miliardy eur a k 30. září 2007 společnost vykázala čistou likviditu ve výši 1,6 miliard eur.

  (Tabulka v přiloženém souboru)

Kontakt: