Vydáno: 12.5.2009
BM Brussels

Evropský parlament: Jak si tam vedou?

    Praha 12. května 2009 – S cílem zpřehlednit činnost a postoje europoslanců v Evropském parlamentu (EP) byly dnes spuštěny internetové stránky www.votewatch.eu. Voliči budou díky nim moci sledovat, jak námi zvolení europoslanci zacházejí s důvěrou voličů. Autorům webu jde o větší transparentnost v utváření evropské politiky a projektem chtějí také podpořit zájem voličů o nadcházející červnové volby do EP.

    Podle Tomáše Jelínka z agentury Donath-Burson-Marsteller není cílem projektu ukazovat na europoslance prstem. „Naše mateřská společnost Burson-Marsteller projekt podporuje, protože chce europoslancům pomoci lépe komunikovat o jejich aktivitách. Autoři projektu se také snaží podporovat transparentní řízení evropské politiky tak, aby voliči mohli online sledovat, jak europoslanci hlasují o důležitých otázkách, které se jich týkají,“ tvrdí Jelínek.

    Votewatch shromažďuje údaje o účasti poslanců, jejich hlasování a vystoupeních v EP ze statistik Evropského parlamentu. Tím umožňuje porovnávat aktivity našich europoslanců s činností zástupců ostatních evropských zemí v závislosti na jejich národnosti nebo příslušnosti k národním politickým stranám a parlamentním uskupením EP. Autoři, politologové z London School of Economics a Université Libre de Bruxelles, na právě spuštěných stránkách analyzují aktivity europoslanců v letech 2004 až 2009 pomocí sofistikovaných statistických metod. Obsah stránek je dynamický a bude aktualizován po každém hlasování EP. Projekt votewatch.eu bude v budoucnu rozšířen i o hlasování národních vlád v rámci Rady ministrů. Spuštění této funkce je plánováno na přelom letošního a příštího roku.

    Webové stránky jsou dílem Sary Hagemannové z European Policy Centre v Bruselu a profesora Simona Hixe z London School of Economics, který v dubnu jako první uveřejnil prognózu výsledků českých voleb do EP na stránkách www.predict09.eu. Dalšími spoluautory projektu jsou Doru Frantescu z bukurešťského Qvorum Institute a Abdul G. Noury, profesor ekonomie na Université Libre de Bruxelles (ULB).

    Votewatch.eu je nezisková organizace podporovaná Open Society Institute, Burson-Marsteller a Electionmall.com.

Kontakt: