Vydáno: 16.1.2012
O.S.N.

O.S.N.: Totál Balkán e-román první české e-spisovatelky

  Praha 16. ledna 2012 – Opravdu Skvělé Nakladatelství (O.S.N.) uvedlo počátkem ledna na český e-knižní trh e-román první české e-spisovatelky Blanky Čechové (31) Totál Balkán. Jeho ústředním tématem jsou příběhy z výbušného prostředí Kosova, kde Čechová působila v letech 2006 – 2008 jako členka mise OBSE. S humorem a nadhledem, často ironickým, nastoluje ve své e-prvotině některé heretické otázky, které se niterně dotýkají soudržnosti a kolektivní (ne)odpovědnosti mezinárodní pospolitosti a její zdánlivé bohorovnosti. Kniha poukazuje na kulturní a sociální rozdíly ve vnímání světa ve specifickém evropském regionu.

  „Jak se dělá demokratizace? Je možné se neztotožnit s hodnotami přední mezinárodní organizace? Proč vlají vlajky členských států tak vysoko? A proč nikdo neřekne pravdu?“ ptá se mladá právnička, která se vydává do Kosova a na vlastní kůži získává šokující odpovědi na své otázky. V průběhu jednoho roku zažije příběhy zdrcující i povznášející, udělá řadu chyb a spoustu záslužné práce, přičemž se stane černou ovcí mezinárodních misí a hrdinkou obyčejných lidí v Kosovu. Smích, který vzbuzují její glosy na adresu organizace i kosovské společnosti, často tuhne na rtech a stožáry s vlajkami členských států obkličuje znepokojivými otazníky.

  Blanka Čechová vystudovala právo na Právnické fakultě UK a tvůrčí psaní na University of Oxford. Jako právnička působila také u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku a členka mise OBSE v Kosovu. Je autorkou odborných textů a přednášek, které realizovala ve spolupráci s Poradnou pro občanství a lidská práva nebo se společností Člověk v tísni. Její beletristickou prvotinou se stala kniha Na rok za školou, kterou v roce 1999 vydalo brněnské nakladatelství Doplněk. V letech 1999 – 2002 pravidelně přispívala do Lidových novin a do časopisu Reflex. V roce 2008 spolupracovala s Divadlem Járy Cimrmana jako asistentka režie při přípravě inscenace České nebe. V roce 2010 jí v nakladatelství Paseka vyšla kniha Mým divákům – rozhovor s Ladislavem Smoljakem. V současné době je na volné noze, píše blog Jiné psaní, pracuje na další knize a filmovém námětu.

  O.S.N. - Opravdu Skvělé Nakladatelství je projektem bratra autorky Jaroslava Čecha (25). Román Totál Balkán vznikal v první řadě jako kvalitní a přístupná e-kniha, a to bez ohledu na její tištěnou verzi, která rovněž existuje. „Spolupráce se sestrou stojí na známém modelu ‚já na sestru ping, sestra na mě pong, rodinný marketing nebude nikdy plonk‘.“ cituje začínající nakladatel Čech text známého songu. Nakladatelství bude postupně nabízet všechny tituly Blanky Čechové ve formě e-knih a zaměří se na atraktivní využití všech technických prvků, které elektronický formát umožňuje.

  Další informace: www.totalbalkan.cz, youtube.com/totalbalkan

Kontakt:
  Donath Business & Media
  Michal Donath
  GSM: +420 602 222 128
  E-mail: michal.donath@dbm.cz

  Soubory ke stažení:

  Document Icon O_S_N_totalbalkan.doc