Vydáno: 28.5.2014
Agender

Ženy po rodičovské dovolené z pracovního trhu odpadají, mužům se naopak zvyšuje plat

  28. 5. 2014 – Expertní platforma „Byznys pro rodinu“ pracovního portálu pracezeny.cz porovnala výsledky českého a rakouského pracovního trhu. Otcům v Rakousku se během dvou let po návratu z rodičovské dovolené zvyšuje plat. Rakouští sousedé dokázali také čtyřnásobně zvýšit čerpání rodičovské dovolené muži během posledních deseti let (Global Gender Gap Report 2013).

  „Platforma Byznys pro rodinu sdružuje moderní a sociálně uvědomělé zaměstnavatele. Řešíme problematiku nedostatku flexibilních úvazků a stále chybějící snahu podpořit slaďování práce a rodiny,“ prohlašuje Petra Janíčková, zakladatelka portálu a prezidentka Business Leaders Fora. Podle průzkumu pracovního portálu ladiesjobs.at by na otcovskou dovolenou rády šly dvě třetiny dotázaných mužů. Hlavním hostem setkání expertů platformy Byznys pro rodinu zkraje minulého týdne, které věnovalo tématu „sladění pracovního a osobního života“, byla generální ředitelka farmaceutické společnosti GlaxoSmithKline (GSK) Monika Horníková. V zaměstnanosti žen na manažerských pozicích dosahuje GSK nadprůměrných výsledků, 66 procent. Výjimečná je firma rovněž ve flexibilním přístupu k ženám vracejícím se z rodičovské dovolené.

  Podle aktuálních statistických údajů odchází na rodičovskou dovolenou v České republice necelá 2 procenta mužů, v Rakousku je jich 8 procent. Proč je otců pečujících „oficiálně“ o své děti u nás tak málo? Může za to v dnešní době silně zakořeněný tradiční model rodiny, nedostatek flexibilních úvazků a také prokazatelně vyšší platy mužů. V České republice pracuje 56 procent žen, flexibilních úvazků u nás je však pouze 5,4 procent. V Rakousku pracuje 65 procent žen, flexi úvazků nabízí Rakouskou 27 procent (ČSÚ 2013). Podle dotazníkového šetření na portále pracezeny.cz hledá 69 procent žen flexibilní úvazek. Celkem 55 procent žen se snaží vrátit po rodičovské dovolené do zaměstnání, najít práci se jim však podaří nejdřív po půl roce.

  Unikátní pracovní portál pracezeny.cz podporují moderní společnosti, které pomáhají rodinám sladit soukromý a pracovní život. Generálními partnery a partnery portálu jsou Bernard, Česká spořitelna, Česká pošta, ČEZ, ČSOB, GE Money Bank, GSK, HR Bright, ING pojišťovna, Kaufland, Leaseplan, Linet, Student Agency, T-Mobile, Vodafone a další.

  Kontakt:
  AGENDER s.r.o., Višňová 1343/20, Praha 4
  Zuzana Andělová, email: zuzana.andelova@agender.cz, tel.: 776 117 766

Kontakt: