Vydáno: 7.7.2002
CME

CME nehodlá podnikat kroky proti Kramářově sbírce

  Praha 7. července 2002 - Společnost Central European Media Enterprises (CME) oznámila svou připravenost k dohodě nepodniknout žádné kroky proti uměleckým dílům, která mají být vystavena v rámci České kulturní sezóny 2002 na podzim letošního roku v Picassově muzeu v Paříži. Česká republika by se však recipročně musela zavázat, že přijme veškerá opatření k vymožení částky 27,1 milionů dolarů a úroků, kterou Vladimír Železný dluží společnosti CME na základě rozhodnutí amsterodamského arbitrážního tribunálu z února loňského roku. Česká republika by se rovněž musela zavázat uhradit včas a v souladu s Newyorkskou dohodou z roku 1958 společnosti CME částku, o jejíž výši rozhodne nadcházející slyšení stockholmského arbitrážního tribunálu v září.

  Prohlášení CME je reakcí na rozhodnutí české vlády nevystavit slavnou Kramářovu sbírku na výstavě Bohemia Magica kvůli obavám, že by umělecká díla mohla být jménem CME ve Francii zabavena.

  „Nechceme sahat na české kulturní dědictví,“ prohlásil Fred Klinkhammer, prezident a výkonný ředitel CME. „Od České republiky chceme jen spravedlivé odškodnění za škody způsobené společnosti CME Radou pro rozhlasové a televizní vysílání a Vladimírem Železným tím, že ji ve vzájemné spolupráci připravili o TV NOVA. Odpovědnost České republiky za tento stav prokázala rozhodnutí londýnského i stockholmského arbitrážního tribunálu mimo veškerou pochybnost. Je jistě škoda, že jak Železný, tak rada těsně před vstupem ČR do EU ještě stále přispívají ke zhoršování pověsti země v zahraničí,“ dodal.

  Začátkem září bude stockholmský arbitrážní tribunál rozhodovat o výši spravedlivé tržní hodnoty investice CME do ČNTS, kterou CME přisoudil v září minulého roku jako náhradu škody za to, že Česká republika nedokázala investici CME řádně ochránit. CME předložila arbitrážnímu tribunálu dokumentaci, podle které požaduje jako spravedlivou tržní hodnotu své znehodnocené investice do ČNTS částku 526,9 milionu dolarů a úroky.

  „Bude-li se český stát chovat odpovědně, může totéž očekávat od CME,“ uzavřel Fred Klinkhammer.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Michal Donath
  GSM: 0602 222 128
  michal_donath@cz.bm.com

Soubory ke stažení:

Document Icon Kramarova_sbirka_ok_cz.doc