Vydáno: 25.1.2002
Pioneer

Americký trh má potenciál dvacetiprocentního růstu

  Komentář Johna Careyho, viceprezidenta a ředitele portfolio managementu fondů Pioneer Investments U. S., k vývoji amerického trhu v roce 2002.

  „Americký trh bude mít podle mého názoru tento rok skvělou výkonnost, pokud ovšem nedojde k obdobně závažné události, jako byl loňský zářijový útok na Spojené státy. Je nepochybné, že základní makroekonomické ukazatele indikující oživení v druhé polovině tohoto roku jsou v ekonomice přítomny. Především jde o snížené daně, snížené úrokové sazby, pokles skladových zásob, racionalizaci v závodech.

  V případě amerického trhu předpokládám pro letošní rok potenciál dvacetiprocentního růstu. Jde samozřejmě pouze o předpověď. Současné nízké ceny akcií a optimistické trendy v ekonomice ale podporují mé přesvědčení, že existuje takto významný prostor pro zhodnocení. Pioneer Fund bude z tohoto nárůstu trhu přirozeně těžit, protože je plně zainvestován, jako ostatně vždy, a má diverzifikované portfolio vysoce kvalitních amerických akcií.

  Pokud jde nedávný pád společnosti Enron a obavu, zda to ovlivní trh, pak bych chtěl říci, že to především bude mít neblahý dopad na akcionáře Enronu. Letitá investiční filosofie i praxe Pioneer si zakládá na fundamentálním přístupu k výběru akcií, kdy zkoumáme schopnosti managementu a obchodní bilanci, a to vždy před koupí jakékoli akcie. V této souvislosti bych chtěl s jistým potěšením zmínit, že Enron nikdy nebyl v portfoliu Pioneer Fund.“

  Boston, 25. ledna 2002

  John Carey je viceprezident a ředitel portfolio managementu fondů Pioneer U. S. Ve společnosti Pioneer pracuje 21 let. Od roku 1986 vede fond Pioneer Fund, čtvrtý nejstarší ve Spojených státech. V roce 1990 se začal podílet také na správě Pioneer Equity-Income Fund a od roku 1999 na dalším fondu, Pioneer Tax Managed Fund. John Carey řídí investiční strategie všech amerických fondů Pioneer a kontroluje řízení rizik těchto fondů. Americké fondy Pioneer Investments spravují zhruba 24 miliard USD.

Soubory ke stažení:

Document Icon US_market2002cz.doc