Vydáno: 2.9.2007
DBM

Britský regulátor léčiv odmítl převést prodej léků s pseudoefedrinem jen na lékařský předpis

    Londýn/Praha 2. září 2007 – Britský úřad pro kontrolu léčiv MHRA (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency) oznámil v tomto týdnu, že léky s obsahem pseudoefedrinu nebudou prodávány výhradně na lékařský předpis, ale budou nadále poskytovány pod přísnějším dohledem lékárníků. Ve Velké Británii probíhala obdobná diskuse o problematice nelegálního zneužívání těchto léčiv pro výrobu pervitinu, jakou známe z Česka. Dle nově zaváděného způsobu regulace budou moci britští pacienti v lékárnách koupit pouze jedno balení těchto léků s maximálním obsahem 720 mg pseudoefedrinu. Rozhodnutí britského regulačního orgánu je velmi blízké i většinovému názoru českých odborníků. Ti se v červencovém průzkumu vnímání této problematiky, provedeným společností Donath-Burson-Marsteller, vyjadřovali k možnostem vhodného způsobu omezení zneužívání těchto léků určených k samoléčbě běžných infekcí v podobném duchu.

    Pouhé převedení volně prodejných léků s pseudoefedrinem na prodej jen na lékařský předpis by mělo na spotřebu drog u nás jen velmi malý dopad, shodla se většina dotázaných. Podle představitelů pacientských a spotřebitelských organizací by navíc šlo o krok namířený proti zájmům zodpovědného pacienta. Odborníci na návykové nemoci navíc upozorňují, že by toto opatření mohlo na drogové scéně paradoxně posílit organizované kriminální skupiny a mohlo by dojít i ke zvýšení poptávky po kokainu, což je ve srovnání se současným stavem považováno za horší alternativu. „Většina dotázaných odborníků však považuje určitou formu omezení prodávaného množství léků a posílení kontrolní role lékáren za vhodné řešení,“ uvedla Karla Krejčí, spoluautorka průzkumu.

    Průzkumu, který nechaly vypracovat výrobci volně prodejných léčiv, jako Reckitt Benckiser a Zentiva, se zúčastnilo celkem 23 odborníků, politiků a novinářů. Dotazování probíhalo v období od 4. do 26. července.

Kontakt: