Vydáno: 14.3.2002
Readers Digest

Parazitování není prima nápad

  Praha 14. března 2002 – Společnost Reader’s Digest VÝBĚR oznámila, že dnes podala u Městského soudu v Praze návrh na vydání předběžného opatření proti společnosti FTV PREMIÉRA. Ta zahájila toto úterý vydávání nového čtrnáctideníku s názvem „Receptář prima nápadů“. Reader’s Digest VÝBĚR žádá soud, aby nařídil společnosti FTV PREMIÉRA zdržet se vydávání, nabídky a šíření hobby časopisu pro kutily, zahrádkáře a chovatele „Receptář prima nápadů“ nebo jakéhokoli jiného časopisu s obdobným zaměřením, který by v názvu obsahoval slovo „receptář“.

  „Parazitování není prima nápad, proto jsme se museli obrátit na soud,“ uvedl Luboš Beniak, generální ředitel společnosti Reader’s Digest VÝBĚR. „FTV Premiéra uvedla svůj časopis na trh, ačkoliv jsme ji upozornili, že tím poruší několik zákonů. Nic na tom nemění fakt, že Prima vysílá pořad Receptář prima nápadů. Mimochodem, Receptář jako název televizního pořadu má chráněný Česká televize a je její věcí, že se proti jednání Primy zatím neohradila. My jsme do časopisu neinvestovali peníze svých majitelů proto, aby se pak na tom někdo znovu přiživoval,“ dodal Beniak.

  Reader’s Digest VÝBĚR je majitelem „Receptáře na každý den“ od června 2000, kdy koupil společnost RENA, jež tento časopis vydávala od roku 1990. Jedním ze tří majitelů RENY byl dr. Přemek Podlaha, jenž je vyfotografován na obálce prvního čísla nového čtrnáctideníku FTV PREMIÉRA. Grafické zpracování názvů obou časopisů zvýrazňuje slovo „receptář“, zatímco ostatní slova obsažená v názvu jsou mnohem menší.

  Podle návrhu na vydání předběžného opatření porušuje společnost FTV PREMIÉRA ustanovení obchodního zákoníku o nekalé soutěži. Vydávání časopisu s takto podobným názvem i obsahem totiž podle společnosti Reader’s Digest VÝBĚR naplňuje skutkové podstaty klamavého označení zboží a služeb, vyvolání nebezpečí záměny a parazitování na pověsti. FTV PREMIÉRA také šířením časopisu s obdobným názvem porušuje práva společnosti Reader’s Digest VÝBĚR na využívání ochranné známky „Receptář na každý den“, zapsané Úřadem průmyslového vlastnictví v rejstříku ochranných známek. Protiprávní jednání FTV PREMIÉRA spočívá v tom, že bez souhlasu majitele ochranné známky společnosti Reader’s Digest VÝBĚR, využívá její dominantní prvek, kterým je slovo „receptář“.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Michal Donath
  GSM: 0602 222 128
  michal_donath@cz.bm.com

Soubory ke stažení:

Document Icon Receptar_je_nas.doc