Vydáno: 17.5.2002
Ispat Nová huť

Nová huť proti celním opatřením Maďarska

    Praha 17. května 2002 - V souvislosti s uvalením 20 až 25% cla na dovoz vybraných druhů oceli dovážených do Maďarska nad stanovený limit bude vedení Nové huti (NH) po české vládě požadovat zavedení odpovídajícího celního opatření vůči Maďarsku. Dodatečné celní sazby v Maďarsku a připravovaná obdobná opatření v Polsku mohou především ve druhé polovině letošního roku způsobit pokles výroby v některých provozech Nové huti. Tato situace bude mít negativní vliv na objem plánovaných tržeb z exportu za rok 2002 ve výši 12,5 miliardy korun.

    „Na začátku roku jsme byli ujišťováni, že Maďarsko zruší tři roky trvající dovozní kvóty zavedené vůči České republice. Paradoxně, místo toho Maďarsko zavedlo ochranné clo,“ uvedl Pavel Lamač, obchodní ředitel NH. Kvóty z maďarské strany se v uplynulých letech netýkaly žádné ze sousedních zemí kromě České republiky a Ukrajiny.

    Objem přímého exportu NH do Maďarska prostřednictvím dceřiné společnosti Nová huť Hungaria v loňském roce představoval více než 40 tisíc tun. K exportovaným výrobkům patří téměř celý výrobní sortiment NH, jak dlouhé válcované výrobky, t.j. tyčová, tvarová a betonářská ocel, válcovaný drátu, tak plochý válcovaný materiál. Další neméně významný objem výrobků NH dodávají do Maďarska obchodní partneři společnosti, jde o tzv. nepřímý export.

    Vedle zemí EU exportuje Nová huť svoji produkci do Polska a zemí bývalé Jugoslávie. Ze zámořských zemí jsou obchodními partnery USA, Alžír, Tunis, Egypt, Libanon, Izrael, Spojené arabské emiráty.

Soubory ke stažení:

Document Icon cla.doc