Vydáno: 24.10.2012
Česká transplantační nadace

Pražská transplantační spojka

    Praha 24. října 2012 – Česká transplantační škola se bude prezentovat na mezinárodním odborném sympoziu Prague Transplant Connection 2012, které zítra v pražském Strahovském klášteře pořádá Česká transplantační nadace u příležitosti 20 let od svého založení. Zabývat se bude současnými poznatky transplantační medicíny a jejími hranicemi. Klíčovým řečníkem bude přední světový transplantolog Bohdan Pomahač. Vystoupí na něm také další světoví transplantologové s českými kořeny, například Donald Hirick z Clevelandu či Michael Cecka z Los Angeles. Odborné setkání se koná pod záštitou primátora hlavního města Prahy a velvyslance USA v České republice.

    „Hranice transplantační medicíny se stále posouvají a česká transplatační škola v ní hraje významný part,“ uvedl Štefan Vítko, předseda správní rady České transplantační nadace. Český chirurg Bohdan Pomahač, který jako jeden z prvních na světě provedl úspěšnou transplantaci obličeje, převezme ve čtvrtek večer v pražském Karolinu výroční cenu České transplantační nadace za rok 2012 za rozvoj transplantační medicíny.

    Česká transplantační nadace uděluje od roku 1998 výroční cenu českým i zahraničním vědcům, kteří se mimořádným způsobem zasloužili o rozvoj transplantační medicíny. Mezi její laureáty patří například prof. P. Terasaki z Los Angeles, který učinil významné objevy v oblasti tkáňové sloučivosti, nebo prof. M. Dubernard z Lyonu, který provedl první transplantaci rukou i první transplantaci tváře na světě. Z českých vědců byli touto cenou dosud vyznamenáni například prof. V. Kočandrle a prof. V. Bartoš, kteří u nás provedli první úspěšné transplantace ledviny nebo slinivky břišní.

    Bohdan Pomahač (41) se narodil v Ostravě a vystudoval medicínu na Lékařské fakultě Palackého univerzity v Olomouci. Do bostonské nemocnice Brigham and Women’s Hospital, která patří řadu let mezi deset nejlepších nemocnic v USA, nastoupil na chirurgickou praxi v roce 1998. Primářem kliniky popálenin se stal v roce 2004. Tým českého plastického chirurga Bohdana Pomahače jako první ve Spojených státech provedl transplantaci celého obličeje. Pod jeho vedením lékaři dokázali „vrátit tvář“ již čtyřem pacientům. V loňském roce vedl také zákrok, při kterém byly transplantovány obě ruce najednou. Od roku 2009 je vedoucím programu plastické a transplantační chirurgie.

Kontakt: