Vydáno: 24.4.2002
CME

Železného dluh vůči CME překročí 28,5 milionů dolarů

  Londýn/Praha 24. dubna 2002 – Železného dluh vůči CME překročí koncem tohoto týdne částku 28,5 milionů dolarů. Výše dlužné částky se tak již rovná smluvní ceně, na níž se Železný dohodl se CME při prodeji 5,8% obchodního podílu v ČNTS v říjnu 1997. Z ceny podílu v ČNTS, který Železný držel prostřednictvím jím vlastněné společnosti Nova Consulting, vyplývá, že celková tehdejší hodnota ČNTS činila 492 milionů dolarů. Právě tato částka je součástí řízení o výši náhrady škody před stockholmským arbitrážním tribunálem. Ten rozhodne, kolik bude muset Česká republika za poškození investice společnosti CME v ČR uhradit. Již v září 2001 totiž neodvolatelně potvrdil, že Česká republika musí uhradit spravedlivou tržní hodnotu investice CME k srpnu 1999, protože k jejímu poškození došlo v těsné součinnosti RRTV a Vladimíra Železného. Bez ohledu na své smluvní a právní závazky a veřejně učiněné přísliby totiž Železný společnosti CME k dnešnímu dni nezaplatil ani dolar. Znamená to jen, že za Železného jeho dluh zaplatí občané České republiky.

  „Místo čestného splacení dluhu Železný se Šmejcem vytrvale zveřejňují absurdní návrhy na jeho postupné splácení. Nejdřív tři miliony a pak už jistě nic,“ hodnotí situaci Fred Klinkhammer, prezident a výkonný ředitel CME. „To vše také proto, aby se Železný s Rozehnalem zbavili odpovědnosti za poškozování věřitele, tedy CME,“ dodal Klinkhammer. „Pomyšlení na vážné jednání o slibovaných budoucích platbách s lidmi jako Šmejc výměnou za zastavení exekuce na podíly Železného, Edikonu a MEFu v CET 21 nepřipadá pro CME vůbec v úvahu. Akcionáři CME požadují spravedlivé zacházení.“

  Podle Klinkhammera přijme CME úhradu Železného dluhu ráda od kohokoliv, avšak bez jakýchkoliv vedlejších podmínek. V takovém případě důvody pro obstavení veškerého Železného majetku automaticky pominou. Skutečnost, že nikdo, Jiřího Šmejce nevyjímaje, nechce za Železného jeho dluh zaplatit, svědčí o nízkém stupni jeho důvěryhodnosti. „Ani já bych na Železného své peníze nevsadil. Udělali jsme to jednou a stálo nás to víc než dost,“ uzavřel Klinkhammer.

  Kontakt:
  Donath-Burson-Marsteller
  Michal Donath
  GSM: 0602 222 128
  michal_donath@cz.bm.com

Soubory ke stažení:

Document Icon twentyeightmillion_cz.doc