Vydáno: 11.12.2017
Stars for Europe

Na rozdíl od té betlémské slaví vánoční hvězda 165 let

    Praha 11. prosince 2017 – V kalendáři neobvyklých svátků je zítřek 12. prosinec spojen se jménem poinsettie, oblíbené vánoční květiny u nás známé jako vánoční hvězda. Takzvaný „Den poinsettie“ se zrodil ve Spojených státech amerických v roce 1852 na počest jejího objevitele, diplomata a vášnivého botanika Joela Poinsetta. Dnes je poinsettie celosvětovým poslem Vánoc a po orchideji druhou nejprodávanější pokojovou květinou, přestože je k dostání pouhé 2 měsíce v roce. Podle odhadu iniciativy Stars for Europe se jen v Evropě každoročně prodá více než 120 miliónů exemplářů.

    „Původně divoce rostoucí mexický keř dorůstající výšky až 5 metrů dal do dneška vzniknout více než 150 různým kultivarům vánoční hvězdy a každoročně přibývají další,“ řekla Renata Dlouhá z pražského květinářství Avalanche. „Je dostupná v mnoha velikostech, s různě tvarovanými listy a v řadě barevných odstínů. U našich zákazníků je nejžádanější stále klasická červená,“ dodala. Poinsettie není podle Dlouhé náročná na péči. Dařit se jí bude při pravidelné, ale mírné zálivce na každém teplém a světlém místě bez průvanu a přímého slunečního světla. Neklamnou známkou zdravé rostliny jsou husté listy a žlutozelené pučící květy uprostřed zbarveného listoví. Pozor je potřeba dávat pozor už při nákupu, všímat si, jestli rostlina v prodejně nestála v chladnu a průvanu a na cestu domů si ji nechat pořádně zabalit.

    V zemi svého původu je poinsettie opředena mnoha legendami a známá jako Flores de Noche Buena. Příběh o tomto názvu vypráví, že dívka jménem Pepita byla příliš chudá, aby o Štědrém dnu koupila dárek pro Ježíška. Cestou do kostela tak posbírala zelené větvičky z keřů a svázala je do kytice. Když svůj dar položila k jesličkám, větvičky najednou nádherně červeně vykvetly. Od té doby je vánoční hvězda v Mexiku známá jako Flores de Noche Buena, tedy Květina svaté noci, a je oficiální vánoční květinou. Zvláštní moc jí přisuzovali už staří Aztékové, kteří poinsettií zdobili své chrámy jako symbol nového života pro válečníky, kteří padli v boji. Vládce Aztéků, Montezuma, věřil, že červené zbarvení svrchních listů pochází z kapek krve aztécké bohyně, která zemřela z nešťastné lásky. Legenda se rozšířila až do Evropy a zřejmě se stala inspirací pro francouzský název květiny Etoile d´amour - Hvězda lásky.

    Do Evropy se poinsettie dostala poprvé v roce 1804 díky německému přírodovědci Alexandru von Humboldtovi. Byla katalogizována v Berlíně a pojmenována Euphorbia pulcherrima, tedy nejkrásnější z pryšců. V roce 1828 přivezl první americký velvyslanec v Mexiku Joel Roberts Poinsett vánoční hvězdu také do USA. Na jeho počest dostala název "poinsettie". A nejen to, v roce 1852 prohlásil Americký kongres 12. prosinec, kdy Poinsett zemřel, celonárodním Dnem poinsettie. Během tohoto svátku se lidé obdarovávají vánoční hvězdou a tento zvyk se začíná prosazovat i v Evropě.

    Další informace o vánoční hvězdě včetně doporučení pro péči a rozsáhlé fotogalerie s nápady na originální vánoční dekorace na stránkách Stars for Europe www.stars-for-europe.eu nebo na www.facebook.com/VanocniHvezda/.

Kontakt: